Vláda hlasování o své demisi odložila
Vláda jako celek zatím dobrovolně neodstoupí. O návrhu unionistických ministrů, kteří chtěli prosadit kolektivní demisi kabinetu, se ve středu nehlasovalo. Ministři o něm mají rozhodnout až na příštím zasedání. Premiér Stanislav Gross středeční diskusi na toto téma uzavřel slovy: Kdo chce podat demisi, nechť tak učiní. Vzápětí po dnešním rozhodnutí kabinetu rezignoval šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš. Přidal se tak ke třem lidoveckým ministrům a unionistovi Vladimíru Mlynářovi, kteří podali demisi již dříve.
Hned v úvodu schůze předložil návrh na kolektivní demisi šéf unionistů, ministr spravedlnosti Pavel Němec. Sociální demokraté podle unionistů požádali o přerušení jednání, aby mohli ještě tento týden projednat unionistický návrh uvnitř své strany. Ve čtvrtek o něm budou pravděpodobně diskutovat na jednání poslaneckého klubu a v sobotu při zasedání ústředního výkonného výboru.
Z osmnáctičlenné vlády už podali demisi tři lidovečtí ministři - zahraničí Cyril Svoboda, dopravy Milan Šimonovský a životního prostředí Libor Ambrozek - a unionistický šéf resortu informatiky Vladimír Mlynář. Prezident zatím jejich rezignace nepřijal, takže zůstávají ve vládních funkcích.
Na odchodu je i nestranický ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, který stál v čele legislativní rady vlády. Prohlásil, že pokud dnes vláda nepodá demisi kolektivně, odejde sám, což vzápětí po dnešním rozhodnutí kabinetu učinil. Již dříve uvedl, že se nemůže podílet na nekoncepční legislativní práci, kterou podle něj kabinet s podporou komunistů bude muset dělat.
Zbylí dva unionisté, ministři spravedlnosti Pavel Němec a obrany Karel Kühnl mají podle rozhodnutí svého vedení odejít také, pokud vláda jako celek nepodá demisi. Zřejmě ale vyčkají až do příštího týdne, kdy bude Grossův tým o kolektivní rezignaci rozhodovat znovu.
V týmu Stanislava Grosse by tak zůstalo jedenáct zástupců ČSSD - mnozí ale svoje setrvání podmiňují tím, že vláda nebude závislá na komunistech. Sociální demokraté plánují, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před sněmovnu a požádají o důvěru, přičemž toto hlasování spojí s konkrétním zákonem, zřejmě o snížení daní.