Vláda o nezaměstnanosti a reformě veřejných financí

Propuštění horníci kladenských dolů stále čekají na vládou slibované nové pracovní příležitosti. Průmyslová zóna u Kladna a další pomoc zmírňující úplné uzavření dolů v této oblasti zůstávají jen na papíře. Ten budou mít před sebou dnes ministři na zasedání vlády. Po radikálním propouštění u Českomoravských dolů přišlo o práci více než tisíc zaměstnanců této důlní společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Propuštění horníci přitom jen velmi stěží hledají uplatnění na trhu práce. Desítky z nich se proto zúčastnili rekvalifikačních kurzů či pracují v podzemí například na stavbě pražského metra. Už od loňského května ale vláda hovoří o vytvoření nové průmyslové zóny v Tuchlovicích u Kladna na místě bývalé šachty. Pozemek sice doly věnují za symbolickou cenu, přesto si náklady na oživení tohoto prostoru vyžádají minimálně 40 milionů korun.

Začátek roku s sebou přinesl vzestup nezaměstnanosti především na severu Čech. Propouštění ohlásili firmy na Liberecku i Děčínsku. Nebývalému náporu uchazečů o zaměstnání proto čelí v těchto dnech děčínský úřad práce. Od počátku ledna se tam přihlásilo už na šest set lidí. Vyhlídky na nové pracovní uplatnění nejsou momentálně právě nejlepší.

Práci totiž v okrese shání rekordních 10 600 uchazečů. Přitom podle analytika Vratislava Zeuna volných pracovních příležitostí zaměstnavatelé nabízejí pouze 700. "To znamená, že na každé volné místo jsme měli více než 15 uchazečů o zaměstnání." Podle stávajího náporu nových čekatelů na práci by koncem ledna mohl v nezaměstnanosti na Děčínsku padnout další rekord. "Dá se očekávat, že se možná budeme blížit až k 11 tisícům."

Vláda by se přitom měla odhodlat k velkému šetření. Tvrdí to ministr financí, který na dnešním zasedání vládního kabinetu předložil reformu veřejných finací. Navrhuje v ní prověřit hospodaření všech resortů a fondů a ušetřit například na vyplácení sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti a státním příspěvku na stavební spoření. Ministerstvo financí ve svém návrhu reformy také předpokládá některé daňové úpravy. Diskutovat by se podle mluvčí ministerstva Evy Novákové také mělo o změnách systému stavebního spoření.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Stavební spoření

"Jedná se o snížení státní podpory z dosavadních 4 500 Kč za rok na polovinu, a to způsobem snížení procentní sazby z 25 na 10 %, ale zároveň se zvýšením podporovaného maxima z dosavadních 18 000 Kč na 22 500 Kč. Další konkrétní podmínkou je prodloužení pětileté vázací doby na sedm let," uvedla pro Radiožurnál Nováková.

Jednání dnes ale vláda přerušila. Změny měly hlavně zastavit růst schodku. Návrh ministra financí půjde do dalšího připomínkového řízení. Koncepce reformy veřejných rozpočtů počítá v mírnější variantě s tím, že stát do roku 2006 uspoří na výdajích 60 miliard korun. Podle tvrdší varianty dokonce 80 miliard. Sobotkův návrh ale kritizují jak pravicoví politici, tak i někteří sociální demokraté. Zatímco pravice chce ještě tvrdší restrikce, některým členům ČSSD se nelíbí omezování sociálních výdajů.

Kabinet má na programu i poslanecký návrh zákona o ochraně nájmu bytů nebo poslanecký návrh novely zákoníku práce.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme