Vláda odmítla moravskoslezský návrh o ochraně ovzduší. Kraj se nevzdává

Vláda Jiřího Rusnoka dnes odmítla návrhy Moravskoslezského kraje, aby většinu poplatků za znečištěné ovzduší dostávaly regiony a aby úředníci mohli kontrolovat, čím lidé topí v domácnostech. Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka z ČSSD ale toto vládní rozhodnutí zatím žádnou prohru neznamená.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog...

Smog... | Foto: F. Tichý

Moravskoslezský kraj chce, aby většinu poplatků za znečištěné ovzduší dostávaly regiony. Do státního rozpočtu by podle návrhu šlo jen deset procent vybraných peněz. Moravskoslezští zastupitelé tvrdí, že tvrdí, že kraje by peníze spravovaly efektivněji, protože znají místní poměry.

Vláda ale tuto změnu dnes na jednání odmítla. Premiér Jiří Rusnok vysvětlil proč:

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně ovzduší mluvil reportér Martin Knitl

„To je změna, která by významně narušila dosavadní stav. Paradoxně by v nejbližších letech mohla Moravskoslezskému kraji i uškodit, protože kdyby se rozdělovalo důsledně takto, tak by se ukázalo, že tam půjde méně peněz, než tam půjde v konečném důsledku v kombinaci fondu životního prostředí, ale i dalších národních zdrojů a zejména evropských peněz. Čili je to změna, která je poněkud nesystémová a podle nás se míjí účinkem,“ míní Rusnok.

Hejtman rozhodnutí vlády nepřeceňuje

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka z ČSSD toto vládní rozhodnutí zatím žádnou prohru neznamená:

„Ten, kdo bude hlasovat o našem návrhu je Poslanecká sněmovna. Rozhodnutí vlády je pouze doporučující. Pro mě je na tom rozhodnutí pozitivní to, že pan ministr životního prostředí byl pověřený k dalšímu jednání s námi. A já věřím, že najdeme nějaký kompromis.“

Úředníci také nemohou přímo v domácnostech kontrolovat, co lidé házejí do kamen. Je to podle premiéra Jiřího Rusnoka nepřijatelný zásah do ústavního prává domovní svobody.

Moravskoslezský kraj chce prosadit změnu zákona o ochraně ovzduší

Číst článek

Právě to je ale klíčové, reaguje primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD. Pomoc státu v smogem postiženým oblastem je podle něj naprosto nedostatečná:

„Zdá se, že lokální topeniště sehrávají větší roli, než jsme si doposud mysleli. Tam ta kontrola je naprosto zásadní. Na druhé straně bych od státu očekával, že peníze, které má k dispozici z fondu životního prostředí, věnuje na to, aby motivoval k úsporám při vytápění.“

„Z hlediska těch kroků, které pracují z infrastrukturou, nejenom se zákonem, stát neudělal nic,“ zalitoval Kajnar.

Stanovisko vlády je ale pouze doporučující. Vedení Moravskoslezského kraje spoléhá na to, že změnu zákona o ovzduší podpoří parlament.

Lokální topeniště se na znečištění ovzduší podílejí velkou měrou. | Foto: F. Tichý

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme