Vláda odmítla návrh, jak rychleji k předčasným volbám

Vláda odmítla senátní návrh, který má umožnit rychlou cestu k předčasným volbám při vládní krizi. S čím zmíněná předloha počítá? Poslanci by mohli na návrh prezidenta předčasně ukončit své funkční období, a to ve chvíli, kdyby kabinet podal demisi a další vláda by neměla šanci získat důvěru ve sněmovně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Podle vicepremiéra Bohuslava Sobotka by tato předloha destabilizovala politický systém v Česku. "Ústava České republiky preferuje stabilitu politického systému opírající se o politickou reprezentaci zvolenou v obecných volbách. Rozpuštění Poslanecké sněmovny je vždy mimořádným aktem použitelným ve zcela výjimečných případech, který by měla ten výjimečný případ dostatečně odůvodňovat, to prolomení principu stability. Domníváme se, že tento návrh je v rozporu s principem stability, na kterém je založena Ústava České republiky," vysvětlil postoj vlády Sobotka.

Podle Sobotky není dobré měnit ústavu takovým způsobem. Řekl, že se jedná o základní zákon státu. Ústava by proto neměla být předmětem dílčích novelizací, jakým byl senátní návrh. Navíc se jednalo o novelizace, které nebyly předmětem diskuse odborné veřejnosti. "U změn v ústavním zákonu předpokládáme, že by měla být předmětem široké odborné a politické diskuse," doplnil ministr.

Ústavní novelu vypracovali senátoři opoziční ODS, v horní komoře ji podpořili také vládní lidovci a unionisté. Návrh budou bez ohledu na postoj vlády ještě posuzovat poslanci.

Helena Šulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme