Fiala představil rozložení budoucí vlády. Spolu bude mít deset postů, koalice STAN s Piráty sedm

Koalice Spolu a Pirátů se STAN se po mnohahodinovém úterním jednání dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády. Novinářům to během tiskové konference po 22. hodině oznámil budoucí premiér Petr Fiala (ODS). Představil také, která ministerstva obsadí jednotlivé koalice. Jednání trvalo přes 12 hodin, kabinet bude mít 18 členů. Nynější vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členy. 

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 22:52 2. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference pro jednání budoucí vládní koalice.

Tisková konference pro jednání budoucí vládní koalice. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koalice Spolu v kabinetu obsadí post premiéra a ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Pirátům a STAN připadnou vnitro, průmysl, školství, místní rozvoj, ministerstvo zahraničí, nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

„Nejsou to nová ministerstva, tyto posty se objevily už v minulých vládách,“ komentoval trojici „nových“ ministerstev Fiala.

Výsledky po 15 hodinách jednání: Koalice Spolu obsadí 10 ministerstev, Piráti a Starostové 7. Konkrétní rozdělení ani jména zatím strany neoznámily. Nově vzniknou vládní posty pro evropské záležitosti, legislativu a vědu a výzkum. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

22:46 – 02. 11. 2021

6 64

Úterní dohoda o struktuře vlády se podle Fialy i předsedy Pirátů Ivana Bartoše týká pouze rozdělení postů mezi Spolu a PirSTAN. „Neprobírali jsme rozdělení resortů jednotlivým stranám,“ uvedl Fiala.

Jak si Piráti a STAN rozdělí sedm ministerstev? Poměr bude 4:3 pro Starosty, potvrdil Bartoš

Číst článek

Bartoš je rád, že se podařilo najít schéma rozdělení postů mezi koalice. „A myslím, že vyřešené to máme i v rámci naší koalice,“ řekl. Podepsat koaliční smlouvu i programové prohlášení pak strany chtějí v pondělí 8. listopadu v 11 hodin. 

„V celkovém kontextu jsme tři týdny po volbách předstoupili s koaliční smlouvou a dohodou na rozložení vlády. Máme opravdu rychlý postup, nespěchejte na nás,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nejistá konkrétní jména

Spekulace o ministerských postech se v poslední době vyjasňují. Zájem o funkci ministra financí v úterý připustil první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura, obranu by podle spekulací mohla vést poslankyně ODS Jana Černochová.

Jako kandidát na ministra zdravotnictví je dlouhodobě označován Vlastimil Válek (TOP 09), do čela zemědělství by se mohl vrátit šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, o kterém se však hovoří i v souvislosti s ministerstvem životního prostředí.

Dohodli jsme se! Shodli jsme se na koaliční smlouvě, struktuře vlády i plánu, jak zemi vyvést z krize.

Ráda bych vyzvedla věcnost a slušnost jednání. Změna politické kultury se opravdu koná už na začátku.

Koaliční smlouvu chceme podepsat 8. listopadu.✌️

22:58 – 02. 11. 2021

78 2943

Pravděpodobným ministrem vnitra je šéf STAN Vít Rakušan, školství by mohl vést jeho předchůdce v čele uskupení Petr Gazdík. Místní rozvoj a digitalizaci by mohl mít na starosti šéf Pirátů Ivan Bartoš, v souvislosti s diplomacií se v posledních dnech spekuluje o bývalém pirátském poslanci Janu Lipavském.

Ministr pro EU by měl podle Fialy koordinovat českou unijní politiku, ale také zlepšit přípravy na české předsednictví v příštím roce. Ministr pro legislativu by měl zlepšit kvalitu nových předpisů a předsedat legislativní radě vlády. Nechceme, aby tu byly tak špatně připravené zákony, jak jsme byli svědky v minulém funkčním období, řekl šéf ODS.

Schůzka se Zemanem

Lídr koalice Spolu také uvedl, že hospitalizovaný prezident Miloš Zeman je ochoten ho přijmout ve chvíli, kdy bude v nemocnici přeložen z intenzivní péče na normální pokoj. Jak řekl, podle šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře se na něj prezident těší a je připraven se s ním sejít.

Jednání o vládě pokračují: Stanjura má zájem o post ministra financí, Okamura chce do vedení sněmovny

Číst článek

O schůzku požádal Fiala hlavu státu hned po volbách na počátku října, v nichž formující se vláda Spolu a PirSTAN získala 108 mandátů.

Prezident je v Ústřední vojenské nemocnici, první zasedání sněmovny po volbách svolal na 8. listopadu. Až po ustavující schůzi dolní komory podá demisi končící kabinet Andreje Babiše (ANO).

Nynější menšinová vláda ANO a ČSSD měla původně 15 členů. Loni v lednu po odchodu Vladimíra Kremlíka (za ANO) z funkce ministra dopravy se počet členů kabinetu snížil na 14, protože postu se ujal vicepremiér Karel Havlíček (ANO), který nadále zastává i funkci ministra průmyslu a obchodu.

Výběr možných členů koaliční vlády podle agentury ČTK

Koalice Spolu by měla mít v nové vládě premiéra plus 10 ministerstev. Koalice PirStan 7 ministerstev. Agentura ČTK vybrala možné kandidáty na ministry, o kterých se v poslední době spekuluje a jejichž jména se objevují v médiích. Kdo zasedne v novém kabinetu, zatím není oficiálně jasné.

 • Předseda vlády
  Petr Fiala (ODS) - Předseda ODS (od 2014), politolog. Absolvoval obor český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita, MU); docent (1996) a profesor politologie (2002). Je poslancem a místopředsedou Sněmovny. V minulosti byl ministrem školství (2012-13), působil i jako rektor Masarykovy univerzity.
 • Ministerstvo vnitra
  Vít Rakušan (STAN) - Předseda hnutí STAN (od 2019). Podle některých spekulací by měl být i místopředsedou vlády. Vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze. Je poslancem a zastupitelem Středočeského kraje. V minulosti byl mimo jiné starostou Kolína (2010-19) a prvním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje (2016-17).
 • Ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci
  Ivan Bartoš (Piráti) - předseda České pirátské strany (2009 až 2014, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, a od 2016), poslanec a předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Vystudoval Ústav informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v oboru informační věda, dále pokračoval ve studiích jako interní doktorand se specializací na databázové modely, databázové systémy a informační služby internetu.
 • Ministr zdravotnictví
  Vlastimil Válek (TOP 09) - místopředseda TOP 09 (od 2019), poslanec, předseda poslaneckého klubu TOP 09, předseda podvýboru pro implementaci nových léčebných a vyšetřovacích postupů do praxe, propojení vědy a praxe, lékař, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny ve Fakultní nemocnici v Brně. Vystudoval obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě UJEP v Brně (dnes Masarykova univerzita). V minulosti pracoval v mezinárodní organizaci Červený kříž. Též pedagogicky působí, je profesorem. V letech 2012 až 2016 byl zastupitelem Jihomoravského kraje.
 • Ministerstvo financí
  Zbyněk Stanjura (ODS) - První místopředseda ODS (od 2020). Vystudoval elektrotechniku na Vysokém učení technickém v Brně, obor elektronické počítače. Je poslancem a předsedou poslaneckého klubu ODS. V minulosti byl ministrem dopravy (2012-13), byl i členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje a v letech 2002 až 2010 primátorem Opavy.
 • Ministerstvo dopravy
  Martin Kupka (ODS) - místopředseda ODS (od 2014), poslanec, starosta Líbeznic u Prahy a středočeský zastupitel. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK v Praze a obor masová komunikace tamtéž. V minulosti pracoval v Českém rozhlase jako moderátor a redaktor, byl mluvčím pražského magistrátu, Středočeského kraje, ministerstva dopravy, vedoucím mediální sekce ODS a v roce 2010 několik měsíců i mluvčím vlády. V letech 2016 až 2017 byl náměstkem středočeské hejtmanky.
 • Ministerstvo obrany
  Jana Černochová (ODS) - poslankyně, starostka městské části Praha 2 (2006-10 a od 2012). Absolvovala bakalářský obor právo na Vysoké škole aplikovaného práva v Praze a magisterský program v oboru mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Před vstupem do politiky působila v bankovnictví. Ve Sněmovně je předsedkyní výboru pro obranu.
 • Ministryně práce a sociálních věcí
  Šárka Jelínková (KDU-ČSL) - od roku 2016 je senátorkou za Kroměřížsko. V horní parlamentní komoře působí v ústavně-právním výboru a je také členkou stálé komise pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. Od loňského října je předsedkyní klubu KDU-ČSL a nezávislí. Od roku 2016 je také krajskou zastupitelkou (loni mandát obhájila), od roku 2006 zasedá i v zastupitelstvu Bystřice pod Hostýnem, kde mezi roky 2006 a 2014 působila jako radní a od roku 2018 je druhou místostarostkou. Členkou KDU-ČSL je Jelínková od roku 1991. Celý život se pohybovala v sociálních službách.
 • Ministr spravedlnosti
  Marek Benda (ODS) - nejdéle sloužící poslanec (od 1990), předseda ústavně právního výboru Sněmovny. Vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Do politiky vstoupil jako člen Křesťanskodemokratické strany (KDS), jejímž prvním předsedou byl jeho otec, disident Václav Benda a která se v roce 1996 sloučila s ODS.
  Pavel Blažek (ODS) - poslanec, předseda podvýboru pro justici a soudní samosprávu. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1996 je advokátem. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti. Učil také na Právnické fakultě MU v Brně, byl členem zastupitelstva městské části Brno - střed i zastupitelstva města Brna. V letech 2010 až 2014 byl místopředsedou ODS.
 • Ministerstvo zemědělství
  Marian Jurečka (KDU-ČSL) - předseda KDU-ČSL (od 2020), poslanec, člen zastupitelstva Olomouckého kraje. Vystudoval obor rostlinolékařství (specializace ochrana rostlin) na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. V lednu 2014 byl jmenován ministrem zemědělství v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), ve funkci setrval do prosince 2017. Ve Sněmovně byl i předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.
 • Ministerstvo životního prostředí
  Tomáš Tesař (TOP 09) - člen předsednictva TOP 09. Vystudoval Fakultu strojní Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. V letech 2010 až 2014 byl náměstkem ministra životního prostředí.
  Petr Hladík (KDU-ČSL) - místopředseda KDU-ČSL (od roku 2019); první náměstek primátorky města Brna (od roku 2016), zastupitel města Brno (od roku 2014); radní městské části Brno-sever.
 • Ministerstvo kultury
  Radovan Auer (TOP 09) - ředitel Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy; zastupitel města Šumperk (od 2018); věnoval se filmové produkci a kulturnímu managementu; deset let působil v různých pozicích na filmovém festivalu v Karlových Varech; jako výkonný producent je podepsán pod filmem Samotáři; od roku 2014 pracoval jako marketingový ředitel projektu Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury; radní města Šumperk (2018 až 2019); od roku 2009 je členem T0P 09.
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu
  Věslav Michalik (STAN) - místopředseda hnutí STAN (od 2021), starosta Dolních Břežan (od 2004), zastupitel Středočeského kraje (od 2012), náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací (od 2020). V minulosti pracoval jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích.
 • Ministerstvo školství
  Petr Gazdík (STAN) - místopředseda STAN (od 2019), poslanec, zastupitel Zlínského kraje. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl starostou obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku. Je spoluzakladatelem hnutí STAN, v letech 2009 až 2014 a 2016 až 2019 byl jeho předsedou. Od prosince 2013 do října 2017 byl místopředsedou Poslanecké sněmovny, byl také krajským radním.
 • Ministerstvo zahraničí
  Jan Lipavský (Piráti) - Poslanec (2017 až 2021); celé uplynulé volební období byl místopředsedou výboru pro obranu a zahraničního výboru, působil i jako jeden z místopředsedů klubu Pirátů. Pracoval ve společnostech McKinsey & Company, Euro RSCG, ZOOT, Total Solutions a Moro Systems, působil jako analytik a manažer projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví.
 • Ministr pro vědu, výzkum a inovace
  Koalice Spolu
 • Ministr pro legislativu
  Koalice Spolu
 • Ministr pro EU
  Koalice PirStan

kro, til, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme