Vláda podpořila kompromisní návrh zákona o státních zástupcích

Vláda podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle kompromisního návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší státní zastupitelství by mohlo do dvou měsíců od návrhu na obžalobu navrhnout třeba doplnění dokazování. Změna je podle ministra Pelikána poslední ústupek.

„V praxi to bude vypadat jako jakási závěrečná revize. To znamená, že poté, co speciální státní zastupitelství dokončí práci, tak před tím, než učiní to, k čemu se chystá, to ještě předloží k závěrečné dvouměsíční kontrole nejvyššímu státnímu zástupci,“ vysvětlil Pelikán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda podpořila kompromisní návrh zákona o státních zástupcích. Jednání sledovala Lenka Jansová

Na takzvaný speciál se čeká léta. Má stíhat korupci a hospodářské trestné činy se škodou víc než čtvrt miliardy korun.

Kritikům původního návrhu se nelíbil právě nedostatek dohledu nad protikorupčním speciálem. Ani hlasování ve vládě dnes nebylo jednotné. Pro bylo 11 ministrů, proti čtyři.

Parlamentní opozice nadále varuje před manipulací s trestním řízením. „Tady nejdřív byl navržen model bez dohledu vůči speciálnímu státnímu zastupitelství, aby potom přišel takzvaný kompromis, na základě kterého dohled kulhá na obě nohy, protože je až následný, a to ne v negativní formě, ale jen ve smyslu doplňte dokazování,“ upozornil člen sněmovního ústavně právního výboru za TOP 09 Martin Plíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový zákon o státním zastupitelství dál rozděluje politiky. Na Radiožurnálu zazněly argumenty ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a poslance TOP 09 Martina Plíška

Se zákonem není spokojený ani prezident Unie obhájců Tomáš Sokol. „Na funkci státního zastupitelství to pravděpodobně nic nezmění, nijak se tím nezlepší možnost boje proti korupci. Kromě toho tam máme výhrady ke způsobu konstrukce tohoto institutu, který je mimo jakoukoliv kontrolu a v orgánech demokratického státu nemá podle našeho názoru vůbec místo,“ podotkl.

Zákon má také obecně posílit vliv státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství, připomněl ministr Pelikán.

"Tím se zavede efektivní soustava, kde budou fungovat pravomoci nejvyššího státního zastupitelství a možnost sjednocovat kvalitu práce celé soustavy. Změny se dotknou i funkčního období, dojde k transparentnímu jmenování vedoucích státních zástupců. Do toho patří i pravidelné hodnocení.“

Nový zákon o státním zastupitelství ještě musí schválit parlament a prezident.

Lenka Jansová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme