Putin popáté prezidentem. V Kremlu se oficiálně ujal dalšího šestiletého mandátu

Ruský prezident Vladimir Putin se v kremelském Andrejevském sále oficiálně ujal dalšího šestiletého prezidentského mandátu. Oznámil to předseda ruského ústavního soudu Valerij Zorkin poté, co hlava státu složila přísahu. Putin v březnu dle očekávání s přehledem vyhrál volby, které ale podle kritiky Západu byly nesvobodné a chyběla mu v nich skutečná opozice.

Moskva (Aktualizováno: 12:30 7. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin se popáté stal ruským prezidentem

Putin v Kremlu složil přísahu a oficiálně se znovu ujal prezidentského úřadu | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Ruského prezidenta při slavnostním ceremoniálu v honosné, zlatem vykládané síni kremelského palácového komplexu potleskem přivítaly zástupy politiků a významných osobností. Na protest proti stavu ruské demokracie a ruské agresivní válce proti Ukrajině mezi nimi však chyběla řada západních diplomatů, včetně zástupců Evropské unie, Spojených států, Německa, Británie či České republiky.

Neuznávejte Putina prezidentem, žádá Ukrajina. Vládce Kremlu začne už pátý mandát

Číst článek

Jedenasedmdesátiletý ruský prezident, který dominuje politické scéně své země už od přelomu tisíciletí, při ceremonii převzal symboly svého úřadu a pronesl k účastníkům v sále krátký projev. V něm uvedl, že dialog se Západem nevylučuje, musí se ale nastavit za rovnocenných podmínek.

Inaugurace se zúčastnili členové ruské vlády včetně premiéra Michaila Mišustina či ministra obrany Sergeje Šojgua, moskevský starosta Sergej Sobjanin nebo vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov. Francie dříve uvedla, že na ceremoniál vyšle svého velvyslance v Moskvě Pierra Lévyho, ačkoliv odsuzuje represe, které provázely březnové volby.

„Prezident Putin byl znovuzvolen a bude pokračovat ve své cestě, i když se to Západu pravděpodobně nelíbí. Pro Rusko je to stabilita, můžete se zeptat kteréhokoliv občana na ulici,“ řekl agentuře Reuters před ceremonií šéf ruského zbrojařského koncernu Rostěch Sergej Čemezov, blízký Putinův spojenec.

Noční vlci v Brně položili věnce k památníku Rudé armády. Na místě se setkali i s protesty

Číst článek

Putin v březnu drtivě zvítězil v přísně kontrolovaných volbách, v nichž byli z technických důvodů vyloučeni dva protiváleční kandidáti. Jeho nejvýznačnější protivník, Alexej Navalnyj, v únoru náhle zemřel v trestanecké kolonii za polárním kruhem a další kritici současného Kremlu jsou ve vězení nebo je ruský režim donutil uprchnout do zahraničí.

Pro Putina to bylo popáté, co v Andrejevském sále složil prezidentskou přísahu. Poprvé tak učinil v roce 2000, následně v roce 2004. S ohledem na ústavu se poté nemohl ucházet o třetí mandát v řadě, stanul proto v čele vlády, než se v roce 2012 opět stal prezidentem. Znovuzvolen byl i v roce 2018.

V lednu 2021 pak Putin podepsal zákon, který mu umožňuje ještě dvakrát kandidovat na post hlavy státu a prezidentem tak může být až do roku 2036. Současný mandát mu vyprší v roce 2030.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme