Vláda považuje návrh ČSSD o přímé volbě prezidenta za účelový

Šance, že bychom v budoucnu volili hlavu státu přímo, po dnešku klesly. Vláda smetla ze stolu návrh opozičních sociálních demokratů, který s veřejným hlasováním počítal. Podle ministrů byl účelový a špatně připravený. Kabinet se ale přímé volby prezidenta nezříká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek

M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Tak důležitému kroku, jakým je hlasování o přímé volbě hlavy státu, musí předcházet široká diskuse, a to nejen na politické úrovni. Myslí si to premiér Mirek Topolánek: "Bez těch vazeb na ostatní parametry ústavy, které se netýkají jen prezidenta a které se týkají vybilancování celého systému, mně připadá jako smrtící. A v tomto smyslu návrh, který podali sociální demokraté, jako velmi účelový."

"V tomto smyslu vláda se jednomyslně shodla na negativním stanovisku a spíše chce iniciovat diskuzi k tomuto bodu, která už v Senátu začala," připomněl Topolánek.

Podle ČSSD ale vláda návrh zamítla jen proto, že ho navrhli právě sociální demokraté: "Jsme přesvědčeni, že takovou cestou je možné lépe zvolit osobnost více integrující a více respektující ústavu republiky, říká předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Lidovci i zelení jsou pro lidové hlasování o obsazení Hradu. Myšlenku podporuje i zhruba polovina zákonodárců ODS.

O předloze ještě budou diskutovat poslanci a senátoři. Ke změně ústavy je ale potřeba hlasů třípětinové většiny zákonodárců. I kdyby novela podporu získala, znamenalo by to nejbližší přímou volbu prezidenta v roce 2013.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme