Vltavu v Praze ohrožovala ropná skrvna

Téměř čtyři hodiny bojovali hasiči s ropnou skvrnu v plavebním kanálu v pražské Podbabě. Mazut zachytili do norných stěn a do Vltavy nepronikl, zahubil však větší množství menších ryb. Látka přitekla ze stoky Pražských vodovodů a kanalizací a vyšetřovatelé nyní zkoumají, odkud se mazut a další mastné látky do kanalizace dostaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

znečištěná hladina | Foto: Stanislav Zbyněk

Už včera večer zaznamenali potápěči, kteří oplavují plavební komoru po povodních, nečistotu ve vodě. "Večer se nám zdálo, že raci vylézají z vody, což se normálně nestává, a když jsme přijeli ráno, už tady byl česky řečeno sajrajt," přiblížil objev Lubomír Veselý z potápěčské tanice Vltava-Ohře.

K zásahu vyjeli hasiči před devátou hodinou ranní. V místě události instalovali dvě asi čtyřicetimetrové norné stěny, které nečistotu zadržují u výpustí kanálů. Mluvčí policistů Daniela Razímová potvrdila, že přímo do Vltavy se žádná nečistota nedostala. "Došlo ale k úhynu většího množství ryb a raků," dodala.

Policie zjistila, že mazut a další masná látka se do kanálu dostala ze stoky Pražských kanalizací. "Látka vytékala z takzvaného Vokovického přivaděče. Policie teď zajišťuje mapy rozvodu potrubí, podle nichž bude pátrat odkud se mastnota vzala," uvedla Razímová.

Znečištění plavebního kanálu vyšetřuje kromě hasičů a policie i skupina odborníků z Pražských vodovodů a kanalizací. "Ropné látky byly vylity do stoky D, která je velmi dlouhá, odkanalizovává celou oblast Prahy 6 a končí v Řepích," sdělila mluvčí podniku Marcela Dvořáková.

Ředitele čistírny odpadních vod v Podbabě Luděk Pospěch zatím odmítl o původci znečištění spekulovat. "Pražský kanalizační systém má minimálně padesát tisíc poklopů na silnicích a tam mohl kdokoliv cokoliv vypustit," řekl.

Další likvidaci zachycených nečistot převzal po skončení akce hasičského záchranného sboru Obvodní úřad městské části Prahy 6. Sanační práce budou zřejmě trvat až do neděle. "Musí se to vyčistit mechanicky," řekl jeden z pracovníků komory. Vzniklá škoda nebyla dosud vyčíslena.

Milan Kopp, Lucie Weissová, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme