Vrchní soud zvýšil tresty gangu vyděračů podnikatelů. Šéf skupiny Flek si odsedí 13 let

Olomoucký vrchní soud ve středu významně zvýšil tresty třem ze čtyř členů gangu vyděračů zadlužených podnikatelů z Olomoucka. Šéf skupiny Pavel Flek si odpyká 13 let, původně mu krajský soud uložil 9,5 roku. Stejný trest dostal i Tomáš Vajner, původně si měl odpykat o čtyři roky méně. Třetímu členu Jaroslavu Čermákovi odvolací soud zvýšil trest z 6,5 na 11 let. Poslednímu obžalovanému Pavlu Medveďovi potvrdil trest 5,5 roku. Podle rozsudku zadlužené podnikatele ve třech případech přepadli, vyhrožovali jim a nutili k zaplacení dluhů.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Olomouci. | Zdroj: Wikimedia Commons

Odvolací soud ve svém rozsudku zohlednil mimo jiné i "poměrně dramatickou trestní minulost" obžalovaných. Flek, Vajner a Čermák byli podle soudu již dříve odsouzeni za loupeže, na kontě mají někteří z nich i vraždy a vydírání. Flek byl v minulosti odsouzen na 12 let za jednu z tehdy největších poštovních loupeží, při které pachatelé v Olomouci ukradli 20 milionů korun.

Všechny tři útoky z roku 2013 měly podle obžaloby stejný rukopis. Zadlužené podnikatele vylákali na místo a tam je pod tlakem a výhrůžkami donutili k vydání peněz, PIN a bankovních kódů či k bankovnímu převodu financí.

Obžalování jednání bagatelizovali

Ve dvou případech šlo o stejné podnikatele, ve třetím se podle obžaloby domluvili na zastrašení uničovského podnikatele, kterého přepadli v červenci v jeho pražském bydlišti. Muže udeřili teleskopickým obuškem, nakonec se mu podařilo utéct.

Muži většinou nepopírali, že by se skutků účastnili, své jednání však bagatelizovali a tvrdili, že k žádnému násilí nedošlo. Výpověď poškozených označili za nevěrohodnou.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme