Vstupy do velína ČT jsou kontrolovány
Bezpečnostní služba najatá generálním ředitelem České televize Jiřím Hodačem dnes před 17. hodinou začala nekompromisně kontrolovat vstupy do místnosti takzvaného velína v budově zpravodajství. V té už více než týden setrvávají zaměstnanci ČT, kteří s volbou Hodače nesouhlasí a požadují jeho odvolání.
Oba vchody do zpravodajského sálu, ve kterém je odhadem 75 lidí, hlídají dvě skupinky mužů v černých uniformách, kteří tvrdí, že mají od Hodače příkaz nevpouštět nikoho do sálu. Ti, kteří místnost opustí, tak nemají šanci dostat se zpět. V místnosti kromě jiných setrvává i dvacítka redaktorů, kterým se Hodačem jmenovaná ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková neúspěšně pokusila předat výpovědi.
Právní zástupce Nezávislé odborové organizace zaměstnanců ČT Petr Čunderlík uvedl, že Hodač má právo bránit svým svým podřízeným ve vstupu do pracoviště. Zároveň si však generální ředitel ČT musí uvědomit, že pokud brání lidem pracovat, je povinen nahradit jim ztrátu na mzdě, řekl právník. Otázkou podle něho je, zda tím nerozšiřuje stav nouze. To znamená, že není odkud vysílat a není podle čeho plnit úkoly, které ukládá České televizi zákon, dodal Čunderlík.
Lidé, kteří se snaží s bezpečnostní službou u vchodu vyjednávat, jsou svědky absurdních situací. Členové ochranky se na oko snaží plnit příkaz striktně; zvažovali například, zda mají pustit na toaletu tři novináře z jiných médií. Moderátorka rozhlasové stanice Frekvence 1 a Dobrého rána s ČT Barbora Kroužková, zpravodajka ČTK a reportér Lidových novin Tomáš Hořejší museli jít společně na pánskou toaletu, která je velínu o půl metru blíže než dámská toaleta. Někteří členové ochranky občas vchod uvolní.
Před budovou zpravodajství se shromáždilo zhruba 50 lidí, kteří diskutují o situaci s redaktory, shlížejícími z oken. Ti na provázku vytahují do místnosti velína tašky s různými dárky, především s občerstvením, které jim lidé přinesli. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček potvrdil, že také chodí vyjádřit před budovu zpravodajství svůj občanský postoj. Bobošíková ve zpravodajství připravovaném jejím týmem uvedla, že Špaček byl v davu mezi řvoucímí a skandujícími. Proti tomu se ale mluvčí ohradil a řekl, že tam klidně stál a s Bobošíkovou se pozdravil.
Prezident Václav Havel se v podvečer setkal v Praze s vicepremiérem Pavlem Rychetským, který ho informoval o situaci v České televizi. Podle Havlova mluvčího Špačka využil prezident k tomu, aby slyšel názor člověka, který se v záležitosti České televize osobně angažoval.
Už přes 100.000 občanů podpořilo větší část zaměstnanců České televize, kteří odmítají uznat volbu Jiřího Hodače generálním ředitelem veřejnoprávní televize a požadují jeho odvolání. Jinou výzvu však v souvislosti se situací ve veřejnoprávní televizi podepsalo devět českých primátorů. Podle primátora Hradce Králové Oldřicha Vlasáka se obrátili na všechny občany včetně ústavních činitelů a zaměstnanců televize, aby bezpodmínečně dodržovali platné zákony ČR. Bude-li jakákoli zájmová skupina povyšovat své názory a požadavky nad zákony, vznikne chaos a prohrajeme všichni, praví se podle Vlasáka v prohlášení. Podepsali je dále primátoři Ostravy, Opavy, Karlových Varů, Plzně, Brna, Pardubic, Liberce a Zlína.
Revoltující zaměstnanci televize dnes po 16. hodině registrovali 107.537 podpisů pod peticemi, ale i dopisy, pohlednice, korespondenční lístky, e-maily a faxy na svou podporu.
Desítky příznivců vzbouřenců přicházely už od dopoledne před budovu zpravodajství, kterou Hodačovi odpůrci odmítají opustit. Ve vrátnici stála několikametrová fronta lidí, kteří chtěli připojit svůj podpis pod petice. U vchodu do budovy zpravodajství hořely stovky svíček, které měly vyjádřit solidaritu se zaměstnanci ČT.
Asi padesát metrů od zpravodajského velína parkoval také automobil Hodačových příznivců. Na vozidle byl upevněn transparent s nápisem upozorňujícím na právoplatnost Hodačova zvolení a označujícím postup jeho odpůrců za vzpouru a anarchii. U vozu se však zastavovalo mnohem méně lidí než před budovou zpravodajství.
Generální ředitel České televize Jiří Hodač v podvečer prostřednictvím elektronické pošty oslovil zaměstnance televize, kteří jeho volbu neuznávají. V dopise, rozeslaném studiím v Praze, Ostravě a v Brně, své podřízené ujistil, že se nechce nikomu za nic samoúčelně mstít.
Nicméně ke škodám došlo a dochází v důsledku neoprávněného užívání majetku ČT a s touto skutečností bude potřeba se vyrovnat podle zákona, horšímu se dá ještě předejít. A o mnohém se dá jednat za předpokladu minimální ochoty, napsal Hodač.
Sám je prý připraven se kdykoliv s televizními odboráři znovu setkat a probrat všechny reálné možnosti, jak dospět ke konstruktivnímu řešení. Dokáži vidět věci i z druhé strany. Nechci se přitom ohánět tím, že jsem také člen odborů a že mám teď průkaz v kapse, upozornil generální ředitel ČT.