Výběr z médií: problémy chytré karantény, školení Červeného kříže a liberecká žaloba na Polsko

Projekt tzv. chytré karantény má problémy. Zatímco odběrová část projektu běží na plné obrátky, přetrvávají potíže s elektronickou částí, upozorňuje týdeník Euro. Pondělní deník Právo zase píše o plánované žalobě Liberce na Polsko kvůli hnědouhelnému dolu Turów a v Hospodářských novinách si přečtete, že si čeští vědci nemyslí, že by byl nový typ koronaviru vypuštěn mezi lidi naschvál. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turów v pozadí s elektrárnou Turów | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Respekt

Testování na koronavirus se odehrává pomaleji, než by muselo. Na tento problém upozorňuje týdeník Respekt. Laboratoře by jich podle týdeníku stihly více. V porovnání s jinými vyspělými zeměmi to stačí zhruba na pozici v polovině žebříčku. Island má 59 testů na tisíc obyvatel, Česká republika 19. V karanténě to tolik nevadí, s uvolňováním opatření se ale situace mění.

Výběr z médií: lázně v nejistotě, linka bezpečí častěji řeší sebevraždy i netradiční linka pro seniory

Číst článek

Hospodářské noviny

Pravděpodobnost, že by někdo vyrobil v laboratoři nový typ koronaviru a pak ho záměrně vypustil do světa, se blíží nule. Pro Hospodářské noviny se shodli odborník na molekulární genetiku Jan Pačes a virolog Daniel Růžek. Oba vědci se tak přidali k těm, kteří oponují názoru, že jde o umělý virus.

Růžek nevylučuje, že čínští vědci virus zkoumali a mezi lidi ho zavlekli nedopatřením. I tak je podle něj pravděpodobnější, že se virus rozšířil přímo od zvířat. Pačes připomíná, že virus velmi podobný tomu nynějšímu výzkumníci už před několika lety objevili u luskounů.

Mf Dnes

Český červený kříž školil v minulých dnech dobrovolníky pro pečovatelskou službu. Hlásí se jich desítky, i když vědí, že se určitě dostanou k pacientům na infekčních lůžkách, informuje Mf Dnes. Zájemci se učí jak samé péči, tak používání ochranných pomůcek v infekčním prostředí. Vyškolení dobrovolníci nastupují do domovů pro seniory či do zdravotnických zařízení, kde si jejich pomoc vyžádají.

Výběr z médií: Armádě chybí výbava, varování před jarními mrazy a neúspěšný návrh Klause mladšího

Číst článek

Euro

Zatímco odběrová část chytré karantény běží na plné obrátky, projekt má problém s elektronickou částí, upozorňuje týdeník Euro. Banky stále čekají na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních dat a ten zase na doklady od ministerstva zdravotnictví. Úřad podle týdeníku poslal ministerstvu soupis co všechno potřebuje už na konci března a chytrá karanténa měla fungovat v současné době plně na celém území.

Například Česká spořitelna hlásí, že je již od minulého týdne po technické, právní i regulatorní stránce připravena zapojit se do ostrého startu projektu. Například Raiffeisen nebyla dosud ke spolupráci vyzvána a na potřebné informace čeká také Air Bank.

Právo

Liberec chce kvůli těžbě v dole Turów zažalovat Polsko u Evropského soudního dvoru, píše pondělní Právo. Podle kraje a jeho právníků je jakákoliv těžba po 30. dubnu nelegální. S tím ale nesouhlasí ministerstvo životního prostředí a kraji radí, aby počkal na výsledky šetření Evropské komise. Poláci plánují rozšíření i prohloubení dolu, lidé v kraji se tak obávají ztráty vody ve studních i většího hluku a prachu.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme