Výbuch plynu zdemoloval restauraci U Arbesa na pražském Smíchově

Silný výbuch plynu v přízemní restauraci třípatrového obytného domu v Preslově ulici na pražském Smíchově má první oběť. V motolské nemocnici zemřel v sobotu v podvečer osmapadesátiletý muž, který při dopoledním výbuchu utrpěl těžká zranění mozku. V době exploze byla restaurace U Arbesa bez hostů, nebylo ještě otevřeno. Po výbuchu vypukl i požár, který se ale podařilo rychle uhasit. Nehoda si vedle smrtelného zranění vyžádala i další velmi těžké a tři lehká zranění. Jeden muž - tamní kuchař - je pohřešován, 15 lidí hasiči evakuovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči u restaurace domu, kde vybuchl plyn | Foto: ČTK

V přízemní restauraci třípatrového obytného domu v Preslově ulici v Praze 5v sobotu dopoledne vybuchl plyn. Nehoda si zatím vyžádala jedno úmrtí, těžké zranění a dvě lehká. Dva muži jsou pohřešováni, dalších 15 lidí hasiči evakuovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Michaela Vetešková byla na místě neštěstí

V pražské motolské nemocnici je 14letá dívka. Muž, který byl do Motola převezen, svým zraněním podlehl. " Muž, který byl přivezen s vážnými poraněními celého těla, zvláště hlavy a mozku, v podvečer zemřel. Jeho kritický stav byl neslučitelný se životem," uvedla mluvčí nemocnice Eva Jurinová pro Radiožurnál. "U 14leté dívky nyní lékaři zjišťují, zda se nenadýchala toxických zplodin, jinak je v pořádku."

Závažné poranění hlavy utrpěl i pětadvacetiletý muž, údajně dělník pracující v budově. Nyní leží ve střešovické nemocnici. Je na řízeném dýchání a v umělém spánku. Po vyšetřeních lékaři rozhodnou o dalším postupu.

Obyvatele domu museli hasiči evakuovat

Dělníci v podzemí budovy zřejmě omylem navrtali trubku se zemním plynem. Zavolali proto plynaře, ale ve chvíli, kdy vozidlo plynárenské služby dorazilo na místo, část objektu vybuchla. Trosky třípatrové budovy byly rozmetány do vzdálenosti asi 50 metrů, poškozeno bylo přízemí, budova se ale nezřítila.

Poškozeny byly i sousední budovy a celkovou škodu odhadli hasiči předběžně na 20 milionů korun. Další únik plynu v místě už nehrozí. Jak dodává mluvčí hasičů Vít Pernica, pracovat budou nejspíš do pozdních nočních hodin. "Existuje podezření, že se v sutinách nachází ještě jedna, možná i dvě osoby, proto hasiči intenzivně prohledávají podzemí domu. Do akce je nasazeno 60 hasičů, sedm psovodů a dvacet zdravotnických záchranářů," popsal záchrannou akci Pernica.

Nájemníci uvedli, že se v provozovně po výbuchu propadl strop. "Výbuchem byl poškozen suterén a přízemí obytného domu. Další tři patra byla zasažena zplodinami z požáru. Ke zřícení domu nedošlo. Z budovy bylo vyvedeno 15 lidí. Trosky byly rozmetány do vzdálenosti přibližně padesát metrů. V současné době probíhá prohledávání sutin pomocí kynologické služby a speciální vyhledávací kamery a statický průzkum objektu," potvrdil Pernica.

Všude se válely rozbité lahve, stoly i židle. Tlak výbuchu rozbil také výplně oken okolních domů. Zaparkované vozy nejsou příliš poškozené. Policie okolí neštěstí uzavřela. Necelé čtyři hodiny po výbuchu do okolních domů začali příjíždět sklenáři a zasklívat okna. Lidé ze silnice odklidili zbytky židlí z restaurace a bedny i další odpad a majitelé poškozených vozů si svá auta přeparkovali.

Všichni nájemníci výbuchem poškozeného domu už mají náhradní bydlení. Devět lidí včetně majitele domu a jednoho dítěte skončilo zatím v penzionu Akát, dvě rodiny byly v době události na horách a ještě tam nějakou dobu pobudou. Starosta Smíchova Milan Jančík nařídil připravit pro poškozené několik volných bytů.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Michaela Vetešková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme