Výrobce nacistických militárií neporušil zákon

Výroba nacistických militárií není trestným činem. Toto sjednocující právní stanovisko vydal Nejvyšší soud České republiky v souvislosti s případem medailéra z Liberce, který vyráběl i repliky odznaků a vyznamenání politických a vojenských složek hitlerovského Německa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Stejný případ řešil před třemi roky i brněnský městský soud - ten ale tehdy dospěl k názoru, že prodej podobných předmětů je protizákonný. Tento verdikt se ale nevztahuje na případy, kdy se prokáže, že nacistické předměty vznikají za účelem propagace tohoto hnutí.

Libereckého výrobce místní okresní soud podmínečně odsoudil, krajský osvobodil. S výrokem druhého z nich se ztotožnil i soud nejvyšší. "Podnikatel vyráběl, skladoval a prodával tyto militárie pouze sběratelům a filmovým a televizním štábům. Vzhledem k tomu, že tyto výrobky nebyly určeny pro podporu neonacistických hnutí, pak nelze v tomto případě shledat trestný čin," vysvětlil důvody mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Na tato slova přitom dlouho čekali prodejci i sběratelé militárií a modelů válečné techniky i členové klubů vojenské historie. Nemohli si totiž být zcela jisti, zda používáním nacistických symbolů neporušují zákon. Hlavní organizátor tradiční rekonstrukce tankové bitvy u Ořechova Dan Urbánek prý ale nikdy obavy neměl.

"Pokud se to udělá jako oficiální oslava za účasti oficiálních představitelů, pokládají se kytice, hrají se hymny, to snad i zatvrzelý antimilitarista, případně zatvrzelý antifašista nemůže pochopit jako propagaci čehokoliv kromě vojenské historie," doplnil.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme