Firmu Xixoio podle médií podezírá policie z podvodu a praní špinavých peněz, škoda má být až půl miliardy

Policisté po úterním zásahu podezírají hlavní představitele firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl ve středu server Seznam Zprávy. Škoda způsobená investorům má dosahovat podle informací Deníku N zhruba půl miliardy korun. Xixoio ale tvrdí, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR, ilustrační foto

Policisté po úterním zásahu podezírají hlavní představitele firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dva hlavní představitele firmy – zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera – policie v úterý zadržela a jsou dál v cele předběžného zadržení. Oba by měli být podle informací obou serverů brzy propuštěni na svobodu, policie nebude žádat jejich vazbu.

V sídle tokenové firmy Xixoio v Praze podle médií zasahovala policie, zadržela dva její představitele

Číst článek

Seznam Zprávy a Deník N citují z prohlášení firmy, které je neveřejné a určené jen majitelům tokenů. Oficiální tiskovou zprávu by mělo Xixoio vydat během středy. Policie ani dozorující městské státní zastupitelství v Praze zatím nové informace k případu neposkytlo.

„Kriminalisté je v úterý vyslýchali a zabavovali dokumenty. Nyní budou vyhodnocovat důkazy. Zatím budou propuštěni. Oba jsou podezřelí z podvodu na investorech a na základě toho se policisté chystají zabavovat jejich majetek, jako jsou auta a dům,“ citoval Deník N zdroj blízký vyšetřování případu. Škoda způsobená investorům je podle něj zhruba půl miliardy korun.

Společnost v prohlášení ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí. Je uložený na tzv. blockchainu, který Xixoio vyvinulo. Seznam Zprávy napsaly, že kvůli situaci po policejní razii se ve středu schází dozorčí rada a nejvýznamnější akcionáři společnosti.

Vyjádření firmy

Policie vedení Xixoio podezírá, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjelo a tyto peníze investovalo do kryptoaktiv.

„Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznys modelu a tokenizace jako takové, a to bohužel i v kontextu jasně definované evropské regulace digitálních aktiv a související legislativy,“ napsala firma.

Vlhký sen kapitánů české ekonomiky je velká koalice ODS a ANO, říká ekonom a investor Radovan Vávra

Číst článek

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý provedli domovní prohlídky a předběžné několikahodinové výslechy u řady zaměstnanců, akcionářů, obchodníků a dalších partnerů společnosti.

„Všichni jsme poskytli plnou součinnost, poskytli jsme veškeré dokumenty, abychom narovnali skutkovou podstatu věci,“ uvedlo v prohlášení Xixoio.

Cílem firmy je vzniklou situaci vysvětlit a využít ji k očištění svého jména, tokenizace jako takové a také komunity, která za společností stojí, dodala společnost Xixoio.

Napojení na Vávru

Produktový manažer investiční platformy Portu Jakub Valníček uvedl, že projekt vzbuzoval pochybnosti již od svého počátku – o to větší pozdvižení vyvolalo podle něj spojení bývalého šéfa Komerční banky Radovana Vávry s touto společností. Po velkém přívalu kritiky se Vávra postupně distancoval od Xixoio, aby následně prodal podíl ve firmě SimpleCell, která přes Xixoio chtěla nabídnout své tokeny, uvedl Valníček.

„To lze vzhledem k vyšetřování policie hodnotit jako správný krok. Podvody velkého rozměru českým investorům zdaleka nevyhýbají, proto je důležité apelovat na opatrnost a prověřování všech investičních příležitostí, jakkoliv slibné výnosy mohou prezentovat,“ řekl.

„Celý projekt Xixoio byl od samého začátku vysoce rizikový. Jeho autoři zneužili peníze a investovali je do něčeho jiného. Pro investory je to horší než loterie. Na západním trhu by se nic takového nestalo. Nahrazení akcií tokeny jako zdroj financování firem nedává vzhledem k charakteru blockchainové technologie příliš smysl – minimálně z pohledu transparentnosti nebo zhodnocení,“ uvedla výkonná ředitelka tvůrce digitálních projektů Creative Dock Gabriela Teissingová.

Před rokem Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme