Zákaz interrupcí neprošel sněmovnou

Se snahou zakázat potraty lidovci ve sněmovně neuspěli. Proti návrhu, který počítal s téměř úplným zákazem interrupcí, zvedlo ruku 134 ze 170 přítomných zákonodárců. Pro zamítnutí předlohy osmi lidoveckých poslanců a Petra Plevy z ODS hlasovali hlavně členové klubů ČSSD, KSČM, ale i řada občanských demokratů a někteří unionisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasování ve sněmovně

hlasování ve sněmovně | Foto: Stanislav Zbyněk

Novela předpokládala, že k interrupcím by docházelo pouze v případě znásilnění ženy, anebo v případě ohrožení života matky, vysvětloval praxi jeden z hlavních autorů této iniciativy lidovec Jiří Karas.

Jeden z předkladatelů, lidovecký poslanec Jiří Karas je odmítnutím novely zklamán, a tak uvažuje o tom, že by podal ústavní stížnost proti možnosti provádět potraty v době od 12. do 24. týdne těhotenství. Nejdříve se ale poradí s dalšími poslanci z KDU-ČSL.

Sněmovna návrh novely zamítla hned v prvním čtení velkým počtem hlasů (proti bylo 134 ze 170 přítomných poslanců).

Počet potratů v Česku neustále klesá. Zatímco v roce 1990 jich bylo téměř 124 tisíc, teď je to ročně kolem 40 tisíc. V Evropě patří k zemím s nejpřísnější protipotratovou legislativou Irsko, Polsko a Portugalsko, ve většině evropských států je umělé přerušení těhotenství povoleno.

Jak by to mělo být v Polsku

Skupina levicových poslankyň polského parlamentu připravila návrh zákona o plánování rodiny. Jeho součástí má být i zmírnění podmínek provádění interrupcí. V Polsku je dnes umělé přerušení těhotenství povoleno jen v případě ohrožení života a zdraví matky, nebo plodu.

Návrh iniciativní skupiny poslankyň Sejmu a Senátu počítá se zavedením sexuální výchovy ve školách už od první třídy, zvýšením dostupnosti antikoncepce plně hrazené ze zdravotního pojištění a také se zmírněním podmínek pro provádění interrupcí. Podle návrhu by ji mělo být možné provést na žádost ženy kdykoli do 12.týdne těhotenství. Později už jen v případě ohrožení života a zdraví matky, nebo dítěte.

"Tím by se u nás zlikvidovala i praxe ilegálního provádění interrupcí. Odhaduje se, že ročně bývá nezákonně provedeno až 200 tisíc zákroků," řekla Českému rozhlasu jedna z autorek návrhu poslankyně Joanna Sosnowska. Pro dnes oslabenou polskou levici bude ale těžké tento návrh v parlamentu prosadit.

Milan Kopp, Pavel Novák, Zuzana Bančanská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme