Zákonodárci mají podle soudu platit soukromým přepravcům normální jízdné

Poslanci a senátoři nemají nárok jezdit zdarma hromadnou dopravou, pokud ji provozuje soukromý přepravce. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Po státu ale mohou poslanci a senátoři jízdné vyžadovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z autobusu

Pohled z autobusu | Foto: Jan Rosenauer

Soud posuzoval žalobu majitele společnosti Student Agency Radima Jančury, který spolu s europoslancem Josefem Zielencem a senátorem Igorem Petrovem žalovali stát o náhradu jízdného - europoslanec a senátor podnikli na jaře loňského roku bezplatnou demonstrativní jízdu. Jejich žalobu soud zamítl.

Poslanec ODS Marek Benda považuje rozhodnutí soudu za rozumné. "Přestože jezdím zadarmo městskou hromadnou dopravou, tak by mě nikdy nenapadlo u soukromníka používat legitimaci, vždycky jsem platil," řekl Benda.

Podle právníků se teď rozhoří spor o to, kdo všechno soukromým dopravcem vlastně je. Advokát Daniel Šulc je přesvědčen, že jím je mimo jiné i akciová společnost České dráhy nebo dopravní podniky v jednotlivých městech.

"V obchodním zákoníku je napsáno, že podnikatelský subjekt je povinen vytvářet zisk. Tak by měl každý, kdo je v tom obchodním zákoníku nebo kdo se cítí jako podnikatel, měl by vytvářet zisk. A jestliže chce někomu dát něco zadarmo, například důchodcům, maminkám, poslancům, tak by o tom musel rozhodnout zase jenom ten podnikatelský zisk. Neměl by za něj rozhodovat stát," vysvětlil právník.

Vít Dvořák, Vilém Janouš, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme