Západ a jih Čech mohou zasáhnout silné bouřky, varují meteorologové

Západ a jih Čech mohou dnes zasáhnout silné bouřky. Déšť může ojediněle zatopit níže položená místa, například sklepy. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V měsíčním výhledu pak upozorňuje, že po nadprůměrně teplém prvním zářijovém týdnu budou teploty ve zbytku měsíce postupně klesat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřkový mrak nad Prahou | Foto: Vojtěch Kouřímský

Varování meteorologů s nízkým stupněm nebezpečí platí pro Plzeňský a Karlovarský kraj, většinu Ústeckého a západní část Jihočeského kraje do dnešních 21 hodin.

„V následujících hodinách předpokládáme pokračování bouřkové činnosti a její částečné rozšiřování do dalších oblastí severních, západních a jižních Čech,“ uvedl ČHMÚ. Večer se podle předpovědi mají bouřky rozpadat.

Silně už pršelo na Tachovsku, hasiči tam vyjížděli k pěti událostem. Dvě jednotky zasahovaly v prodejně Albert, kde přívalový déšť zaplavil střechu. Kvůli tomu spadly stropní podhledy uvnitř prodejny a evakuováno muselo být přes 30 lidí. Hasiči také čerpali vodu ze zatopených objektů, vyjížděli i k naštípnutému stromu.

Po letním víkendu přijde postupné ochlazování

Celkově by podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ mělo v září pršet méně, teploty ale budou postupně pomalu klesat.

„Za studenou frontou, která bude v pondělí zvolna postupovat přes naše území k východu, začne k nám proudit chladnější vzduch od severozápadu. Proto očekáváme, že nynější denní vysoké teploty klesnou na 16 až 21 stupňů Celsia,“ přibližuje pondělí počasí meteorolog Jaroslav Rosa.

V dalších dnech pak bude do Česka proudit chladnější vzduch od severozápadu. Teploty by se přes den měly pohybovat mezi 15 a 20 stupni. Na konci měsíce září mají průměrná denní maxima klesnout k 17 stupňům Celsia.

Pršet by mohlo méně, než je v září obvyklé. „Srážkově očekáváme předpovídané období jako průměrné až slabě podprůměrné,“ uvedli meteorologové. Nejdeštivější by měl být poslední zářijový týden, jak to odpovídá dlouhodobým údajům.

ČTK, Daniela Pavlíčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme