Ze zooparku u Prahy utekla puma Maxík. Nesnažte se ji chytit, nabádá policie

V lesích okolo obce Zvole v okrese Praha-západ pobíhá puma. Utekla ze Zooparku ve Zvoli. Podle vedoucího parku Tomáše Machače zvíře není nebezpečné a nejspíš se někde schovává. Podle starosty Zvole Miroslava Stoklasy stojí stavby a kotce v zooparku nelegálně.

Zvole (Aktualizováno: 18:54 31. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladá puma. Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

„Nejvíc má rád kolegyni. Je to jeho adoptivní matka, v podstatě za ní chodí jako pejsek, ale teď je ve velkém stresu, takže se schoval,“ říká o mláděti jménem Maxík vedoucí zooparku. Po pumě pátrá v současnosti osm zaměstnanců parku a na místo míří další kolegové. Při pátrání pomáhá i policie.  

„Je to trochu boj s časem – tím, že je to mládě, tak hodně trpí stresem a mohlo by se stát, že uhyne,“ upozorňuje Machač.  

Zvíře uteklo kolem půlnoci, informaci o zmizení přijala policie v pondělí před osmou hodinou ráno. Okolí zooparku nyní projíždějí policejní hlídky, které o události mimo jiné informují i občany.

Nedoporučuje jim ale mládě chytat. „Pokud lidé pumu najdou, měli by zavolat na linku tísňového volání, případně kontaktovat zoo, odkud utekla,“ řekl serveru iROZHLAS.cz policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

„Okolí již bylo za pomoci policie, úřadů a internetu varováno,“ uvedl zoopark na svých facebookových stránkách. Podle vyjádření je zvíře vystrašené, bojí se psů a lidi „zná jako kamarády“. 

Zvíře se ale ven nedostalo samo. „Máme poškozenou klec cizím zaviněním. Někdo ji vypáčil, takže to řešíme s policii a zvíře hledáme,“ řekl Machač Radiožurnálu. Podle Macháče se už letos někdo pokusil v Zooparku otrávit zvířata.

Zoopark Zvole představuje lidem život exotických zvířat, zdůrazňuje rozdíly života v přírodě a v zajetí. Lidé se v zooparku také dozvědí o možnostech ochrany těchto zvířat.

Ředitel má povolení k chovu druhů vyžadující zvláštní péči od roku 2012, řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. „V roce 2016 řešila v souvislosti s tímto zařízením SVS několik podnětů. Týkaly se zejména bezpečnosti návštěvníků. V roce 2016 došlo k úniku dikobraza, kterého se podařilo odchytit,“ řekl Majer. Krajští veterináři následně dali podnět obci s rozšířenou působností, která uložila chovateli pokutu. Veterináři zatím oficiální informace o uniklé pumě nemají.

Podle starosty Zvole Stoklasy má sice ředitel povolení k chovu zvířat, všechny stavby ale stojí nelegálně. „On na všechny budovy, kotce, výběhy, přístřešky nemá stavební povolení. Navíc je to v rozporu s územním plánem, který povoluje jen chov drobného domácího zvířectva,“ řekl Stoklasa. V prosinci loňského roku podle něj vešlo v platnost rozhodnutí, které majiteli přikazuje všechny stavby odstranit. Termín k odstranění vyprší 23. srpna. „Co jsem viděl, tak nezmizela jediná stavba, naopak přibyly, a to konkrétně klec, ze které ta puma dnes utekla,“ dodal Stoklasa.

mos, mkk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme