Zeman: První volby prezidenta se nezúčastním

Expremiér Miloš Zeman v neděli potvrdil, že se ani přes jasné vítězství ve stranickém referendu nezúčastní první volby prezidenta. Stejně tak nepřijde ani na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD 7. prosince, ze kterého by měl vzejít prezidentský kandidát sociálních demokratů. Ke změně jeho rozhodnutí nastoupit až do případné druhé volby Zemana nepřiměl ani stranický předseda Vladimír Špidla. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského se tak zvyšují šance ombudsmana Otakara Motejla na nominaci i zvolení hlavou státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Luboš Pavlíček

Bývalý dlouholetý šéf sociálních demokratů Miloš Zeman uvedl, že už v pátek ho telefonicky kontaktoval premiér Vladimír Špidla a snažil se ho k účasti v první volbě přemluvit. Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů totiž rozhodl, že strana by svého kandidáta postavit měla.

Vicepremiér Pavel Rychetský si myslí, že pokud Zeman své rozhodnutí nezmění, má vzhledem ke složení parlamentu reálnou šanci na zvolení hlavou státu nestraník Otakar Motejl. Rychetský to řekl v televizi Prima. Ombudsman Otakar Motejl sice v referendu ČSSD skončil až na třetím místě za Milošem Zemanem a Jaroslavem Burešem, ale zato by jeho zvolení zřejmě podpořili také unionisté a lidovci.

Naopak místopředsedkyně sociální demokracie Marie Součková předpokládá, že ústřední výkonný výbor bude výsledek referenda respektovat a do první volby vyšle exministra spravedlnosti Bureše.

Nástupce Václava Havla budou volit při společné schůzi obě komory parlamentu. První kolo volby se uskuteční 15. ledna.

Jediným oficiálně navrženým prezidentským kandidátem je zatím šéf ODS Václav Klaus. Lidovci by na Hradě rádi viděli předsedu Senátu Petra Pitharta, unionisté jsou pro dohodu stran vládní koalice. Komunisté chtějí jako svého kandidáta navrhnout advokáta Miroslava Kříženeckého.

Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme