Zeman se fotí na oficiální portrét. Poprvé ho nepořizuje ČTK

Přední český fotograf Herbert Slavík dnes pořizuje oficiální portrét nového prezidenta Miloše Zemana. Dosud měla fotografie hlav státu v režii agentura ČTK, Zeman se však rozhodl upustit od tradice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman - obraz prezidenta (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Od 8. března by měl na zdech školních tříd a úřadů viset portrét nového prezidenta. Právě dnes odpoledne ho fotí renomovaný fotograf Herbert Slavík.

Portréty prezidentů tradičně pořizovala agentura ČTK, v případě nastupujícího Miloše Zemana je tomu jinak.

Ještě před několika dny si přitom šéfredaktor agenturní fotobanky Petr Mlch myslel, že to bude právě jeho agentura, která vytvoří oficiální podobiznu nové hlavy státu. Osobně mu ale nevadí, že se Zemanův tým rozhodl jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o focení hlavy států zjišťovala redaktorka ČRo Michaela Vetešková

„My jsme jednali celou dobu o tom, že bychom portrét fotili jako všechny ostatní prezidenty. Ale nevnímáme to jako nějakou křivdu nebo problém,“ říká Mlch.

Vedoucí agenturní fotobanky zažil, když se před osmi lety organizovalo fotografování Václava Klause a ještě předtím Václava Havla.

„Vždycky je důležité, aby se to správně připravilo. Většinou je to v časovém presu, je potřeba dopředu připravit světla, ateliér, prostředí, a potom toho člověka nějakým způsobem trošku uvolnit,“ popisuje Mlch.

Neexistuje žádný mustr, jak by měl státník na fotce vypadat. Obecná pravidla hovoří o tom, že by měl z portrétu působit sympaticky a zároveň státotvorně, což je celkem náročná kombinace.

Celý proces fotografování nového prezidenta je tajný a až do poslední chvíle se neví, kdy a kde k němu dojde. Oficiální portrét většinou vybírá sám prezident spolu se svými poradci.

Michaela Vetešková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme