Prezident Zeman vyznamená příští rok in memoriam praporčici Tichou medailí Za hrdinství

Prezident Miloš Zeman udělí příští rok ve státní svátek 28. října in memoriam medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, jež zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. Na twitteru to v sobotu uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Tichá je první vojákyní české armády, která při plnění zahraničních úkolů zemřela.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na pražském vojenském letišti Kbely, kam vojenský speciál přivezl 13. listopadu 2020 tělo rotmistryně Michaely Tiché, která předchozího dne zemřela na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody.

Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu. Příčinou měla být technická závada. Při nehodě zemřelo šest dalších vojáků, pět Američanů a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění.

Prezident republiky vyznamená Michaelu Tichou

Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman udělí ve státní svátek 28. října 2021 in memoriam Medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché.

Jiří Ovčáček 
ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky

12:20 – 14. 11. 2020

1 82

Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády, kde se starala o logistiku české jednotky. Do armády podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nastoupila v roce 2017, v Egyptě byla jako rotmistryně na své první zahraniční misi. Před odletem na misi sloužila na 24. základně dopravního letectva Kbely ve štábu letky. Do hodnosti štábní praporčice povýšil Tichou v pátek ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Letos se tradiční ceremoniál 28. října neuskutečnil kvůli koronavirové epidemii. Seznam vyznamenaných tak Pražský hrad zveřejnil na webu. Zeman ocenil válečné veterány či zástupce armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru. Nejvyšší státní vyznamenání in memoriam obdržel i zpěvák Karel Gott. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme