Zeman zveřejnil oficiální portrét, má na něm ruce sepjaté u brady

Nastupující prezident Miloš Zeman zveřejnil na webových stránkách svůj oficiální portét. Na fotografii od Herberta Slavíka má tmavý oblek a ruce sepjaté u brady. Na obdobných snímcích dřívějších prezidentů byl přitom jen detail obličeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oficiální fotografie Miloše Zemana | Foto: Herbert Slavík

Focení trvalo necelé dvě hodiny. Poštovní známku s podobiznou nového prezidenta si lidé budou moci koupit koncem května.

V České republice umísťování portrétů neupravuje žádný právní předpis. Na zdech školních tříd a úřadů bude moci portrét viset od 8. března.

Zeman se se Slavíkem potkal při přípravě knihy a výstavy ‚20 let v Česku‘. I na základě této zkušenosti si ho nastupující prezident vybral jako autora svého portrétu. Známý fotograf Radiožurnálu řekl, že spolupráce s novou hlavou státu byla profesionální.

„Hned při příchodu mi vlastně řekl, že to zcela nechává na mně. Já že jsem tam šéf a podle toho to potom probíhalo. Pan Zeman byl v tomto velmi trpělivý a měli jsme i poměrně dost času," řekl Slavík.

Neexistuje žádný mustr, jak by měl státník na fotce vypadat. Obecná pravidla hovoří o tom, že by měl z portrétu působit sympaticky a zároveň státotvorně, což je celkem náročná kombinace.

Oficiální portrét většinou vybírá sám prezident spolu se svými poradci.

Oficiální fotografie Miloše Zemana | Foto: Herbert Slavík

Michaela Vydrová, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme