Znovu soud s velitelem pracovního tábora

Brněnský městský soud se znovu, tentokrát už po páté pokusí zahájit proces s Jaroslavem Dubou, který byl v padesátých letech velitelem komunistického pracovního tábora Vojna na Příbramsku. Od roku 1997 je stíhán za zneužití pravomoci veřejného činitele a těžké ublížení na zdraví. V táboře totiž nechal zřídit podzemní místnost, zvanou bunkr, kde byli vězni fyzicky i psychicky týrání, v řadě případů s vážnými celoživotními následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Duba se stále soudu vyhýbá s poukazem na zdravotní problémy. Jeden ze svědků obžaloby, bývalý politický vězeň Petr Vymyslický, je o Dubově vině jednoznačně přesvědčen: "On byl neomezený pán, byl hlavní šéf a ty tři tisíce lidí, 2800, tam byly a všechno šlo přes něho, ty tresty a to, co se dělo. Nechci ho nijak zvlášť obhajovat, ale nechci říkat taky, co není pravda. On zodpovídal za všechno, choval se podle toho. Když měl dobrou náladu, dal do korekce na 5 dní, když špatnou náladu, tak dal na deset dní, jak chtěl. Nejvíc mne na něm mrzelo, že opakovaně věděl, že jsou tam neschopní ti jeho podřízení, že nás nechávají dvě tři hodiny stát ve sněhu, dešti. Díval se na nás z okna velitelství, pokyvoval hlavou a nezakročil a mohl."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vymyslický o konání Jaroslava Duby

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme