Zrušení prohibice mají napomoci nové kolky a rodné listy u alkoholu

Plošný zákaz prodeje a nalévaní tvrdého alkoholu by se mohl během několika dní zmírnit. Ministerstvo financí, zdravotnictví a zemědělství mají plán, jak destiláty na trh vrátit. Spustit by se měla výroba nového nezávadného alkoholu, který by označovala nová podoba kolků. Starý alkohol by zatím zůstal ve skladech, dokud by se neprověřil jeho původ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitelé obchodů a restaurací odstraňují z pultů tvrdý alkohol | Zdroj: ČTK

V případě, že vláda návrh dnes posvětí, by označení nových lahví mohlo trvat asi 20 dní. Nové kolky by měly mít všechny lihoviny, které byly vyrobeny nebo dovezeny až po vypuknutí etanolové aféry. Ministerstvo zdravotnictví a zemědělství budou požadovat, aby u všech těchto lahví byl doložen původ včetně laboratorních zkoušek, tedy něco jako rodný list.

Staré lahve, kterých je zhruba 21 milionů, by zatím měly zůstat pod pečetí. I u nich by ale kontroloři postupně měli odhalit, odkud pochází a zda nejsou případně pančované. Pokud se i ony vrátí zpátky na regály, zákazníci by podle kolku měli jasně poznat, jaký alkohol si kupují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve sněmovně po jednání zdravotního výboru sleduje redaktorka Martina Spěváčková (11.20 h)

„V tuto chvíli nepředpokládáme, že by to zboží, které je teď označeno dosavadními páskami, bylo prohlášeno za zboží obsahující neznačený líh,“ říká náměstek ministra financí Ladislav Minčič a dodává:

„To znamená, že by muselo být zabaveno, zlikvidováno a tak dále, jako v těch případech, když celníci objeví něco nelegálního. Takováto konfiskace nebo zestátnění by zcela nepochybně způsobilo škody mnoha výrobcům a distributorům.“

Minčič však připouští, že hrozí riziko, že by obchody nebo restaurace snížily ceny starého alkoholu a lidé by tak místo nového, prokazatelně nezávadného koupili ten, který teď leží ve skladech.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zatím nechce říci, kdy on přesně zákaz prodeje tvrdého alkoholu stáhne. „Jsou jen dvě možnosti, kdy ho mohu stáhnout, a to je, až ta epidemie zjevně ustane. A nebo v případě, že to zužování toho rizikového alkoholu bude tak daleko, že už se všechen zabaví a už tady žádný nebude,“ tvrdí Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli místopředseda zdravotního výboru sněmovny Marek Šnajdr a Ladislav Miko, zástupce generálního ředitele na Generálním ředitelství pro zdraví a spotřebitele EK

Zdravotní výbor dnes prosadil usnesení, ve kterém požaduje rychlé ukončení prohibice. Usnesení je pro vládu pouze doporučující, řídit se jím nemusí. Pro rychlé ukončení prohibice byli především občanští demokraté, například Boris Šťastný nebo Marek Šnajdr.

„Je to svého druhu selhání důvěry státu a myslím si, že na nás všech je, abychom se pokusili rychle důvěru občanů ve stát obnovit,“ myslí si Šnajdr a dodává:

„Shodli jsme se na tom, že rozumíme tomu kroku, který byl zvolen jako mimořádné akutní řešení situace, u níž nebylo možné předvídat, do jakého míry se bude šířit penetrace škodlivého kroku. Stejně jasně jsme si ale řekli, že si umíme představit jeho odůvodnění a obhajitelnost jen na omezeně krátkou dobu, a to v řádu dnů. Nikoli týdnů.“

Prohibice by mohla skončit o víkendu, plánuje ministerstvo zdravotnictví

Číst článek

Podle Šnajdra je dobře, že zástupci jednotlivých ministerstev přišli na jednání výboru s konkrétními návrhy řešení, zároveň je ale potřeba ohlídat, aby dramatická opatření nedopadla pouze na drtivou většinu poctivých výrobců a prodejců, a nepodpořila naopak více černý trh.

Proti postoji ODS se postavil naopak například sociální demokrat Jaroslav Krákora nebo Aleš Roztočil z TOP 09. Podle nich by prohibice měla dál trvat.

„Co budou stát ty transplantace jater? Nejlevnější transplantace jater stojí tři miliony korun a my se tady bavíme o tom, o kolik přijdeme na výběru daní. S tím nesouhlasím,“ říká Roztočil.

Likérky by co nejrychlejší zrušení prohibice přivítaly, například podle jednatele likérky AB Styl Jana Paly by překolkování zásob lahví, které stočili po aféře a nyní leží na skladě, trvalo zhruba dva tři dny.

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Musely by se ručně odstranit staré pásky, takže do práce by se vrátilo všech 18 zaměstnanců, kterým kvůli prohibici hrozí ztráta místa. Pomocí speciálního stroje by se lahve znovu přelepily. Likérka ale nemá vybavení pro kontrolu chemického složení alkoholu, v tom by jí musela pomoci specializovaná laboratoř.

Nekvalitní alkohol má další oběť. Pitva potvrdila otravu u 70leté ženy na Zlínsku. První případ otravy hlásí i Liberecký kraj. Jde o muže, který leží ve vážném stavu v nemocnici v Jilemnici. Celkem je zatím 23 potvrzených obětí.

Metanol řeší i Evropský parlament

Dění v Česku sledují s velkou pozorností i okolní státy. Metanolovou aférou se dnes zabývá i jeden z výborů Evropského parlamentu. "Je to velmi závažná kauza, umírají lidé. Zdá se, že by mohly být dopady na více než jeden stát. Je jí proto věnována extrémní pozornost," hodnotí situaci v Bruselu Ladislav Miko, zástupce generálního ředitele na Generálním ředitelství pro zdraví a spotřebitele Evropské komise.

Ředitelství již od minulého týdne koordinuje předávání informací mezi Českem a dalšími státy. Miko potvrzuje, že z některých zemí zaznívá kritika, že Česko sice zakázalo prodej na svém území, ale nezakázalo export tvrdého alkoholu.

Předseda zdravotního výboru sněmovny Šťastný žádá uvolnění prohibice

Číst článek

"Dokladem jsou zákazy v Polsku a na Slovensku. Včera ráno jsme od České republiky požadovali vysvětlení, jakým způsobem bude export hlídán, aby nemohlo dojít k vývozu intoxikovaného alkoholu. Očekáváme dnešní jednání vlády a jeho výsledky. Podle něj se rozhodneme o dalších krocích. Bylo by velmi dobré, aby Česká republika našla dobré řešení a nebyl důvod k tomu, aby členské země musely přicházet s vlastními opatřeními,“ uzavírá Miko.

Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme