metanol

|Iva Piskalová |Zprávy z domova

'Viníci si zaslouží doživotí.' Metanol jí vzal dva blízké, z rozsudku je zoufalá

ROZHOVOR. Krajský soud ve Zlíně vynesl ve čtvrtek další rozsudek v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy. Případ z roku 2012 mu vrátil olomoucký vrchní soud. Většina odsouzených dostala tresty v rozmezí od 5,5 do 8,5 roku vězení. Některé jsou o několik měsíců nižší, než ty původní. Obvinění vinu popírají. Pozůstalí po obětech považují tresty nízké. „Doufám, že to nebylo poslední rozhodnutí soudců. Zaslouží si doživotí,“ svěřila Českému rozhlasu Renata Fučelová, dcera jedné z prvních obětí.

| ČTK |Regiony

Ostravská větev metanolové kauzy. Soud znovu poslal šest mužů do vězení, uložil podobné tresty

Šest obžalovaných v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy dostalo ve čtvrtek tresty od 5 let a čtyř měsíců do 8 let a čtyř měsíců vězení. Rozhodl o tom Krajský soud ve Zlíně. Muži podle obžaloby kupovali otrávený alkohol od zlínských dodavatelů a šířili ho na Ostravsku. Na svědomí mají devět lidských životů. Všichni obžalovaní nyní mají lhůtu na odvolání, tři to udělali hned na místě.

| ČRo, Kateřina Havránková |Zprávy z domova

Muž na Kladensku se otrávil metanolem. Vyšetřovatelé hledají zdroj

Muž, kterého v neděli hospitalizovali ve vážném stavu v kladenské nemocnici, se otrávil metanolem. Potvrdily to testy, jejichž výsledek dnes sdělilo vedení nemocnice. Policisté vyšetřují, jak se šestašedesátiletý pacient dostal k závadnému alkoholu. A do jaké míry jeho případ souvisí s metanolovou aférou, která si loni vyžádala v Česku bezmála padesát obětí na životech.

| ČTK, Pavel Sedláček, mkp |Zprávy z domova

Soud výrazně snížil tresty pro 7 obžalovaných v metanolové kauze

Výrazně nižší tresty než před rokem dnes dostalo 7 obžalovaných v metanolové kauze. Zlínský krajský soud vyslyšel doporučení vrchního soudu a překvalifikoval trestný čin z obecného ohrožení na ohrožení zdraví závadnými potravinami. Dnes uložil 5,5 až 9 let vězení. Loni v květnu jim za obecné ohrožení ukládal tresty od 8 do 21 let.

| ČTK |Zprávy z domova

Státní zástupce navrhl aktérům kauzy metanol tresty pět až jedenáct let

Státní zástupce Roman Kafka dnes navrhl sedmi mužům obžalovaným v hlavní větvi metanolové kauzy za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty od pěti do zhruba 11 let. Loni v květnu jim zlínský krajský soud přitom uložil za obecné ohrožení tresty od osmi do 21 let. Olomoucký vrchní soud ale po jejich odvolání rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína. Krajský soud má znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit.