Královské svatby se zúčastní i jediný pozvaný Čech

Už za několik málo minut se pozornost světa i médií zcela obrátí k Londýnu. Vše vyvrcholí v poledne, kdy ve Westminsterském opatství začne dlouho očekávaný svatební obřad prince Williama a jeho snoubenky Kate.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ William a Kate Middletonová. Královská svatba. Británie | Zdroj: Reuters

Přítomen mu bude také jeden Čech, konkrétně český velvyslanec v Británii Michael Žantovský. V Ranním interview Radiožurnálu popsal svůj úbor na svatební obřad – žaket, tedy dlouhý kabát se šosy a černošedě pruhované kalhoty se šedivou vestou a světlou vázankou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Británii Michael Žantovský v Ranním interview Radiožurnálu

Oděv na svatbu se řídí pozvánkou, která připouští uniformu, žaket nebo denní oblek, ale Žantovský je přesvědčen, že v denním obleku bude poměrně málo svatebčanů.

Z hlediska protokolu není královská svatba státní událost, ale událostí královské rodiny. Avšak z hlediska společenského veřejného zájmu je velmi vysoko. „Největší událost, které se zúčastním,“ poznamenal Žantovský, který také řekl, že si zopakoval dějiny a osvěžil některá fakta o královské rodině.

Michael Žantovský | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Podle něho se všeobecně očekává, že princi William ještě dnes dopoledne před svatbou získá od královny titul vévody. „A tím pádem bude i jeho žena vévodkyní.“ Mluví se o vévodství z Clarence nebo Cambridge.

O daru České republiky – starokladrubském hřebci se nechtěl Michael Žantovský příliš vyjadřovat. „Je to informace, kterou jsem slyšel poprvé včera a myslím, že v této chvíli je s ní třeba zacházet diskrétně, protože by předpokládala i vzájemné předjednání.“

Milan Kopp, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme