Nastupující íránský prezident Rouhání zaútočil slovně na Izrael

"Okupace Jeruzaléma je dlouhodobé zranění na těle islámského světa, které narušuje práva muslimských věřících." To prohlásil íránský duchovní Hasan Rouhání, který má už v neděli nastoupit do úřadu prezidenta Islámské republiky. Už krátce po jeho výrocích se ale objevilo několik výkladů, co vlastně příští íránský prezident na adresu Izraele řekl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: ČTK

První výroky, které se dostaly do světa, mluvily o tom, že Hasan Rouhání vyzval k odstranění Izraele. Posléze se ale ukázalo video dokládající, že nic takového neřekl.

Rouhání doslova prohlásil: „Na těle islámského světa je zranění ve stínu okupace Svaté země Palestiny a vznešeného Jeruzaléma.“ A dodal, že muslimové ve světě by tedy neměli na svá historická práva rezignovat a že by měli čelit tyranii a okupaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroky nastupujícího íránského prezidenta o okupaci Jeruzaléma vysvětlil Břetislav Tureček ze zahraniční redakce

V každém případě to není první takový výrok, který z Íránu na adresu Izraele zazněl. Už po nástupu islamistů v roce 1979 Teherán otočil kormidlem a začal velmi tvrdě kritizovat izraelský postup vůči Palestincům. Ostré výroky na adresu Izraele pronášel zakladatel náboženského režimu v Íránu ajatolláh Chomejní.

A dosluhující prezident Mahmúd Ahmadínežád tvrdými protiizraelskými vyjádřeními proslul. I když ani on nikdy doslova neřekl, že by židovský stát měl být vymazán z mapy světa. Říkal, že ‚Izrael zmizí ze stránek časů‘, za což ve světě do dneška sklízí kritiku.

Například v prosinci 2006 vyzval Západ, aby tak jako napomohl vzniku Státu Izrael, přispěl i jeho zániku. Ahmadínežád to pronesl na konferenci o holocaustu v Teheránu. Zároveň tehdy vyjádřil přesvědčení, že konec židovského státu se blíží, a znovu zpochybnil počet obětí holocaustu.

Íránci si dnes připomínají „Den Jeruzaléma“, což je svátek, který vyhlásil právě ajatolláh Chomejní a který připadá vždy na poslední pátek v posvátném měsíci ramadánu. V tento den se v Íránu pořádají velká procesí, často úředně organizovaná, kdy lidé chodí vyjadřovat podporu Palestincům. I když se i dnes na nich skandovalo „Smrt Izraeli“, zdaleka ne všichni Íránci takovéto názory sdílejí.

Břetislav Tureček, mta, Martin Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme