Předsednictví EU image Maďarska příliš nevylepšilo

Maďarsko dnes předává evropské předsednictví Polsku. Vláda Viktora Orbána za své priority uplynulého půl roku považovala zvládnutí otřesů na finančních trzích, řešení problematiky evropských Romů a citlivá jednání se Spojenými státy o spolupráci v boji s terorismem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most v Budapešti

Řetězový most v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďarsko také slibovalo, že pokročí v přístupových vyjednáváních s Chorvatskem - což se podařilo - a otevře nové kapitoly přístupových rozhovorů s Tureckem.

V Maďarsku se ale všeobecně mluví o tom, že vláda v čele s Viktorem Orbánem evidentně podcenila fakt, že v souvislosti s předsednictvím EU se soustředí mnohem větší pozornost i na vnitropolitické procesy. Například na mediální zákon, který schválil maďarský parlament v předvečer předsednictví loni v prosinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarské předsednictví shrnul ve Světě o jedné Gregor Martin Papucsek, spolupracovník ČRo v Maďarsku

Lednový začátek předsednictví tak poznamenala ostrá, téměř celoevropská kritika snahy maďarské vlády podmanit si a kontrolovat média.

„O půlročním předsednictví Evropské unii se říká, že bývá příležitostí vylepšit image dané země, avšak Maďarsku se to příliš nepodařilo; jeho obraz po 6 měsících není lepší,“ konstatoval ve Světě o jedné spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Kromě mediálního zákona k tomu přispěla i další kontroverzní témata, například známý zákon o dvojím občanství nebo rychle a bez akceptování názoru opozice prosazená nová ústava, za což Maďarsko rovněž sklidilo kritiku.

Vrcholem této rozpolcenosti pak byl výrok premiéra Orbána pronesený 15. března, kdy si země připomíná protihabsburskou revoluci z roku 1848, že Budapešť si nenechá diktovat z Bruselu, jako to kdysi dělali z Vídně nebo Moskvy.

O maďarském předsednictví nebylo moc slyšet při evropských jednáních o pomoci zadluženému Řecku. Gregor Martin Papucsek to vysvětluje především tím, že Maďarsko není členem eurozóny.

„Není úkolem předsednické země tlačit se do popředí v krizových situacích. Říká se, že v pozadí, na jednání odborníků, byli maďarští experti úspěšní a aktivní. Stejně to platí například i v případě takzvané okurkové krize. V odborných otázkách, na důležitých zasedáních maďarští ministři obstáli, o tom nejsou v Maďarsku spory,“ dodal náš spolupracovník v Budapešti.

Gregor Martin Papucsek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme