Televizi Al-Džazíra díky nepokojům v arabském světě roste sledovanost

Tím, čím byl pro americkou televizi CNN v roce 1991 Saddámův Irák, je dnes pro katarskou televizi Al-Džazíra nynější vlna nepokojů v arabských zemích. Připomeňme, že CNN si tehdy na válce v Perském zálivu takříkajíc udělala jméno, když divákům zprostředkovala válku de facto v přímém přenosu. Jak píše deník Los Angeles Times, anglické redakci Al-Džazíry v těchto dnech stoupá sledovanost nejen v arabských zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátky katarské televize sahají do roku 1996 a jak na Rádiu Česko připomněl londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka, Al-Džazíra vlastně vznikla díky neúspěchu arabské televize BBC, na níž se spolupodílela saúdská královská rodina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Televizi Al-Džazíra přiblížil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka

„Ty intervence a snaha ovlivňovat obsah vysílání byly příliš hluboké a příliš velké na to, aby BBC mohla u takového projektu zůstat. Skončilo to v roce 1996 nezdarem a krachem.“

„Ovšem ten nápad vysílat z arabského světa v angličtině zůstal, ujala se ho katarská rodina, které se podařilo na to sehnat finance. A mimochodem součástí toho snažení postavit ten kanál bylo také to, že se podařilo díky vysokým finančním nabídkám přetáhnout také řadu - možná desítky - editorů a novinářů z BBC v Londýně,“ poznamenal Kytka.

Podle něj je ale předčasné mluvit o tom, zda současná vlna nepokojů v arabských zemích opravdu znamená pro Al-Džazíru totéž, co válka v Perském zálivu pro CNN.

„Bude záležet na tom, jak ten konflikt nebo to občanské vzepnutí v arabském světě dopadne. Al-Džazíra má hodně finančních zdrojů a hodně reportérů na místě. Sám podle svých zkušeností si myslím, že jí zatím chybí ten rychlý analytický úsudek, kterým se pyšní právě BBC nebo třeba CNN. A taková stanice zraje spíše desetiletí než na jedné velké mezinárodně politické události,“ dodal Ivan Kytka.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme