Afghánská mírová džirga schválila vyjednávání s Talibanem

Afghánský prezident Hamíd Karzáí dostal mandát od Velké džirgy vyjednávat s Talibanem o míru. Zatím ale není jasné, jestli o něj mají radikálové vůbec zájem. Řada útoků na místo shromáždění kmenových vůdců a islámských duchovních svědčí spíše o opaku. Jako hlavní podmínku pro dialog žádají stažení spojeneckých jednotek ze země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti na shromáždění Velké dřirgy v Kábulu

Delegáti na shromáždění Velké dřirgy v Kábulu | Zdroj: ČTK

Džirga proto klade i několik požadavků na spojenecké jednotky. Mimo jiné musí skončit nálety na obydlené oblasti, Američané by měli propustit vězně držené na základě nedůvěryhodných udání a opustit od zbytečných domovních prohlídek a zatýkání.

Velmi pozitivní je požadavek na zajištění práv žen v jakékoliv mírové smlouvě.

Mandát pro vyjednávání bude mít komise, kterou by za tím účelem měl prezident sestavit, opravdu silný, protože podle džirgy jiná alternativa neexistuje.

Zda se podaří povstalce dostat ke stolu ale ukáže až příštích několik měsíců. Veškeré předchozí pokusy selhaly a ani tentokrát mezinárodní experti nejsou moc optimističtí.

Katarína Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme