Američané na Kubě byli terčem akustického útoku, píše AP. Poškozený sluch má 16 členů ambasády

Vážné poškození sluchu utrpělo v posledním roce na Kubě nejméně 16 členů diplomatického a dalšího personálu americké ambasády. Oznámila to ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států, podle které Kuba s USA spolupracuje na vyšetřování. Američané se podle agentury AP stali obětí útoku zvukovým zařízením. Utrpěli také údajně poranění mozku. Úřady ale ani jednu z informací nepotvrdily.

Washington/Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova kubánského ministerstva vnitra (ilustrační foto). | Foto: Gorupdebesanez | Zdroj: Wikimedia Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Američtí diplomaté utrpěli poranění mozku, informovala zpravodajská stanice CBS s tím, že získala přístup k jejich lékařským záznamům. Postižení diplomaté si kromě ztráty sluchu podle CSB stěžovali také na nevolnost, bolesti hlavy a ztrátu rovnováhy.

Kubánská vláda odsoudila Trumpova opatření, chce pokračovat ve vzájemném dialogu

Číst článek

O incidentech se americké úřady zmínily již dříve, až nyní ale zveřejnily počet postižených. Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová nicméně uvedla, že problémy se mohou objevit ještě u dalších osob.

Podle Nauertové již k incidentům nedochází, USA ale stále neznají pachatele a polohu zařízení, které zdravotní újmu způsobilo. Všech 16 obětí jsou občany USA. Některé léčí ve vlasti a ostatní na Kubě.

USA vypověděly dva kubánské diplomaty

Případem se zabývá americký Federální úřad pro vyšetřování. Washington také koncem května vypověděl z USA dvojici kubánských diplomatů, veřejnost se to ale dozvěděla až v srpnu.

Zpravodajská agentura AP již dříve uvedla, že nejméně pět amerických diplomatů v Havaně bylo vystaveno útokům zvukového zařízení instalovaného na neznámém místě v jejich blízkosti. Signál o vlnové délce mimo běžnou slyšitelnost jim vážně poškodil sluch. V některých případech prý byly postiženy i jejich partnerky. Útok používající zvukové vlny ale americké ani kanadské ministrestvo zahraničí nepotvrdilo.

Spojené státy obnovily po více než půlstoletí diplomatické styky s Kubou v roce 2015 z iniciativy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Ke zmíněným incidentům došlo podle AP na podzim loňského roku a diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni se vrátit do své země.

Server BBC nedávno informoval, že poškození sluchu a bolesti hlavy utrpěli na Kubě také kanadští diplomaté. Případy vyšetřuje kanadské ministerstvo zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme