Americká armáda má problémy doma i v Iráku

Prezident USA Georg Bush ve své pravidelné sobotní promluvě Američanům vyjádřil spokojenost s tím, jak pokračuje výcvik iráckých vojáků. Podle Bushe mají už tamní ozbrojené síly více než 100 praporů a bojují stále efektivněji. Bushova slova se neshodují s tvrzením vrchního velitele amerických sil v Iráku, generála Georgea Caseyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: OSN

Generál byl před členy Kongresu nucen přiznat, že bojeschopný je jen jeden jediný irácký prapor o síle 500 až 600 mužů. Přitom před několika měsíci byly podle Pentagonu vycvičeny až tři takové jednotky.

Vrchní velitel armády USA také zpochybnil svoji nedávnou předpověď o výrazném stahování amerických sil z Iráku na jaře příštího roku. Generál Casey řekl, že to bylo založeno na předpokladu, že v zemi dojde k uspokojivému pokroku.

Vojsko Spojených států má ale problémy i na domácí půdě. Poslední nábor mužů a žen byl jedním z nejslabších za posledních 32 let, kdy se americká armáda stala dobrovolnou.

Olga Baková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme