Americký Senát přijal návrh na stažení vojáků z Iráku k 31. březnu 2008

Prezident George Bush utrpěl další politickou porážku při svém úsilí udržet americká vojska v Iráku. Americký Senát dnes přijal návrh zákona o finančních nákladech na válku v Iráku, který stanovuje rok 2008 jako termín pro odchod bojových jednotek z této blízkovýchodní země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Senát přijal návrh poměrem 51 ku 47 hlasům. Spojení požadavku odsunu všech amerických bojových jednotek z Iráku se zákonem na financování války v Iráku a Afghánistánu prosadili díky těsné nadpoloviční většině demokraté. Termín odchodu je stanoven na 31. březen 2008 a částka dodatečných nákladů dosahuje 122 miliard dolarů.

Prezident Bush chce údajně právě kvůli datu stažení amerických jednotek zákon vetovat. Odsun prvních vojáků by totiž musel začít už za čtyři měsíce, aby bylo možno dodržet daný termín. Nepředpokládá se, že se po prezidentově vetu najde potřebná dvoutřetinová většina v obou komorách, aby jej dodatečně přehlasovala.

Obdobnou legislativu přijala Sněmovna reprezentantů minulý týden. Termín pro stažení vojáků je v ní stanoven na 31. srpna 2008 a dodatečné náklady přesahují 124 miliard dolarů. Obě komory amerického Kongresu nyní musí oba návrhy sladit, než příští měsíc pošlou zákon k podpisu prezidentu Bushovi.

Stanislav Vintr, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme