Američtí statistici přestanou používat slovo negr

Z formulářů pro sčítání obyvatel ve Spojených státech po více než sto letech zmizí označení negr považované Američany za zastaralé a hanlivé. Od příštího roku ho nahradí kolonky černý nebo Afroameričan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdysi migrující Afroameričané jsou už dávno na Trinidadu doma | Foto: Fotobanka stock.xchng

Slovo negr se používalo na formulářích od roku 1900. Úřad ale z průzkumu veřejného mínění zjistil, že většina černých Američanů se už s tímto slovem neidentifikuje, považuje ho za zastaralé nebo dokonce urážlivé.

Statistici se proto rozhodli ho z formuláře odstranit. V dnešní době Američané již označení negr jako vymezení etnické skupiny nepoužívají a pokud, tak má spíše pejorativní význam. Mění se kvůli tomu dokonce i umělecká díla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vyloučení slova negr z formulářů pro sčítání lidu ve Spojených státech připravil zahraniční redaktor ČRo Ondřej Bouda

V jednom filmu z roku 1955 se tak jmenuje pes a dnes se jeho jméno většinou vypípává.

Přepisuje se dokonce i slavný Huckleberry Finn od Marka Twaina, kde se slovo negr objevuje 217krát. V nových vydáních ho většinou nahrazuje slovo otrok.

Politická korektnost nebo pro někoho možná až hyperkorektnost není výsadou jen Spojených států. Britové například řeší státní maturity, které byly kdysi zárukou kvalitního vzdělání, ale dosáhla na ně jen čtvrtina studentů.

V dnešní době žádný rodič nechce slyšet, že jeho dítě je hloupé nebo na to nestačí. A tak se úroveň maturit postupně snižovala, aby se žádný student necítil špatně.

Vzpurný vévoda z Edinburghu

U nás se zase objevila romská iniciativa proti Ladově Mikešovi, protože v něm cikáni kocourovi ubližují.

Zdaleka ne všichni jsou přitom ochotni jít s politicky korektní dobou. Nekorunovaným králem nekorektnosti je nejspíš britský vévoda z Edinburghu. Manžel královny Alžběty princ Filip proslul svými výroky.

Slepé ženy se například ptal, zda už slyšela o nových "jedících" psech pro anorektiky. V autoškole ve Skotsku se zase instruktora zeptal, jak dokáže udržet své žáky dostatečně dlouho střízlivé, aby mohli složit test.

Nedávno pak na návštěvě v nemocnici položil otázku filipínské sestřičce, jestli vůbec ještě na Filipínách někdo žije, protože jemu se zdá, že už se všichni přestěhovali do Británie.

Ondřej Bouda, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme