Amerika se rozloučila se svým 40. prezidentem

Spojené státy se naposledy rozloučily se svým bývalým prezidentem Ronaldem Reaganem, který zemřel minulou sobotu ve věku 93 let. Smuteční ceremonie ve washingtonské Národní katedrále se zúčastnilo 4 tisíce vybraných hostů z domova i ze zahraničí. S jedním z nejvýraznějších politiků 20. století a 40. prezidentem Spojených států se v ulicích hlavního města loučily i tisíce Američanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Reaganová u rakve

Nancy Reaganová u rakve | Zdroj: ČTK

Washington se naposledy loučil s prezidentem, který měl podle jednoho z přihlížejících na ulici statečnost i šarm. Vléval Američanům sebedůvěru i optimismus. Na státním pohřbu Ronalda Reagana v přísně střežené Národní katedrále byli prakticky všichni členové Kongresu, dosavadní žijící prezidenti USA, někdejší i součastní světoví lídři, včetně například bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova.

Jedním z nejpozoruhodnějších okamžiků byla smuteční řeč bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové, která patřila v 80. letech minulého století nejen k nejbližším Reaganovým spojencům, ale také k jeho osobním přátelům. Řekla, že Reagan inspiroval Američany i Evropany, byl rozhodný a vyhrál studenou válku.

Osobní vzpomínku na zesnulého exprezidenta pronesl i bývalý kanadský premiér Brian Mulroney či bývalý prezident USA George Bush starší, který byl 8 let Reaganovým viceprezidentem. Státní pohřeb vyvrcholil vystoupením nynějšího prezidenta USA George Bushe mladšího.

Po skončení obřadu se čtyřicetkrát rozezněly zvony Národní katedrály. Ještě dnes se rakev s ostatky Ronalda Reagana vrátí letecky do Kalifornie, kde bude při západu slunce uložena do hrobky v areálu Prezidentské knihovny.

Dnes ráno, ještě před oficiálním ceremoniálem, se v rotundě Kongresu poklonil památce bývalého prezidenta poslední z 98 tisíc občanů a po dělových salvách se smuteční kolona vozidel vydala na 10kilometrovou cestu z Capitoll Hill ke katedrále. Lidé na chodnících mlčky v dešti přihlíželi, skauti stáli v pozoru a vojáci salutovali.

Bývalý herec Ronald Reagan se prezidentem USA stal poprvé v roce 1981, krátce před svými 70. narozeninami. Po celá dvě funkční období až do roku 1989 prosazoval tvrdý postup proti bývalému Sovětskému svazu, se kterým ale zároveň vyjednával o odzbrojení. Jeho zahraniční politika je spolu s nástupem Michaila Gorbačova považována za jednu z hlavních příčin zhroucení komunistických režimů v Evropě.

Jako šéf Bílého domu prý Reagan každou poradu se svými spolupracovníky začínal vyprávěním anekdot. A humor ho neopouštěl téměř nikdy. Kombinoval ho se zkušenostmi, které získal v herectví. "Za pět minut začínáme bombardovat Sovětský svaz" - těmito slovy vtipkoval v roce 1984 před rozhlasovým mikrofonem, který pokládal za vypnutý. Vytrvalé úsilí tohoto odhodlaného nepřítele komunismu skutečně o několik let později vedlo k ukončení studené války mírovou cestou.

Že šlo skutečně o výraznou osobnost moderních amerických dějin, přiznává i současný prezident George Bush. "Vždy nám říkal, že to nejlepší Ameriku teprve čeká. A nás může těšit, že jeho odkaz přetrvává i do dnešních dnů. Jeho práce je dokonána, nyní ho čeká věčný odpočinek. Bůh žehnej Ronaldu Reaganovi."

Český prezident Václav Klaus si o Reaganovi myslí, že byl do jisté míry snílkem, člověkem, který pevně věří v určité ideje. To pro něj bylo jasným kompasem. "Podle mého názoru sehrál významnou roli v tom, že znovu vlil do duší Američanů jistý optimismus, sebevědomí, jistotu, že kapitalismus je ten správný systém a že komunismus nad ním nezvítězí, a to se Reaganovi určitě podařilo."

Ronald Reagan začal hovořit o svém pohřbu už v roce 1981, kdy se stal poprvé prezidentem. O proslovy na obřadu osobně požádal právě Margaret Thatcherovou a svého viceprezidenta a následníka v prezidentském úřadu George Bushe staršího. Tato přání mu byla splněna o 23 let později, 11. června 2004.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme