Amnesty International ostře kritizuje americkou vládu

Spojené státy vedou válku proti terorismu na úkor dodržování lidských práv. Tvrdí to organizace Amnesty International ve své zprávě o stavu lidských práv po celém světě. Četla ji washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Spojené státy si nemohou nárokovat žádnou morální autoritu pro kritizování zneužívání lidských práv poté, co vláda prezidenta Bushe negarantovala základní práva osobám zatčeným po teroristických útocích z 11. září a rozhodla se dodržovat mezinárodní právo selektivním způsobem, uvádí zpráva. Amnesty International poukazuje především na situaci na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Spojené státy už měsíce vězní účastníky války v Afghánistánu, aniž by jim sdělily obvinění či umožnily přístup k obhájci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o zprávě AI

Podle výkonného ředitele americké pobočky AI Williama Schulze dává postoj Bushovy vlády prakticky zelenou ostatním zemím, které ignorují základní lidská práva.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme