Archiv Al-Káidy ukázal zabíjení psů nervovým plynem

Televizní stanice CNN získala velký archiv videonahrávek organizace Al Káida. Videokazety zajištěné v Afghánistánu ukazují výcvik spolubojovníků Usámy bin Ládina a zkoušky chemických nervových látek na zvířatech. Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, zveřejněné záběry znepokojily vojenské experty, kteří se obávají zneužití chemických zbraní teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Alexandr Pícha

Archiv obsahuje 64 videokazet natočených v uplynulých deseti letech. nahrávky byly určeny pro vnitřní potřebu organizace Al-Káida a ukazují plánování, výcvik bojovníků před 11. Zářím i dosud nezveřejněných ukázek vůdce Usámy bin Ládina a jeho nejbližších pobočníků. Experty znepokojují zejména záběry, které dokazují, že Al-Káida školila své lidi ve výrobě chemických otravných látek a zkoušela účinky nervových plynů na psech.

Na dalších záběrech jsou výjevy z nácviku vražedných útoků například za použití motorky, únosů lidí a vozidel, bojů v ulicích a ničení mostů výbušninami. Některé pásky jsou jakýmsi manuálem na výrobu bomb z volně dostupného materiálu.

Zveřejněné nahrávky jen potvrzují obavy americké vlády, že se Al-Káida snaží získat zbraně hromadného ničení včetně chemických a je ochotna je použít. Americký Bílý dům zareagoval prohlášením, že snímky potvrzují "ďábelské záměry Al-Káidy", což znamená, že boj proti ní musí pokračovat.

Reportérovi CNN se podařilo kolekci nahrávek zajistit v odlehlé části Afghánistánu, kde předtím pobýval Usáma bin Ládin.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme