vyšetřovací komise

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Sněmovní komise dokončila výslech Komárka. O reorganizaci policie tentokrát vypovídal jen hodinu

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci části policie dovyslechla bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Ten patřil ke kritikům slučování protimafiánského a protikorupčního útvaru a tvrdil, že má důkazy, že cílem změn je odstranění jeho tehdejšího nadřízeného Roberta Šlachty. Komárek už výpověď dvakrát přerušil, úterní výslech pak trval jen krátce přes hodinu.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

GIBS prověří některé současné i bývalé policisty, řekl Murín po výslechu u sněmovní komise

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie podá oficiální podnět k Nejvyššímu státnímu zastupitelství a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Bude se týkat informací zveřejňovaných v médiích. Ukazuje se, že nejsou pravdivé. Novinářům to dnes řekl místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). Před poslanci dnes mluvil šéf GIBS Michal Murín, který uvedl, že se dozvěděl nové a zásadní informace, kvůli kterým inspektoři začnou prověřovat některé policisty, bývalé policisty a možná i státní zástupce.

| ČRo, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Spory drolí vyšetřovací komisi k D47: po ANO odchází Úsvit, nesouhlasí s tím, jak pracuje

Ze sněmovní vyšetřovací komise ke stavbě dálnice D47 odstoupili poslanci za hnutí ANO a Olga Havlová za hnutí Úsvit. Havlová přitom byla iniciátorkou vzniku komise. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že není spokojená s vedením a směřováním komise. Předseda komise Jan Birke z ČSSD tyto výtky odmítá. Podle něj se komise měla v úterý bavit o takzvaném rodném listu zakázky a lidech, které bude chtít vyslechnout.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Pokud jsem já mluvil o prověrce, ať se mě zeptají, říká Mynář k pozvání před sněmovní komisi

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář v pondělí přijde vypovídat na zasedání sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci celostátních policejních útvarů. Řekl to dnes ČTK. Podle svých slov je zvědav, zda se potvrdí jeho podezření na únik informací ze spisu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) mezi novináře.

Vyšetřovací komise vyslýchala Šlachtu a Ištvana devět hodin

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Téměř čtyři hodiny vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí ke kritizované reorganizaci části policie olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komise jednala za zavřenými dveřmi. Ištvan po své výpovědi pouze řekl, že komisi doručil takzvanou Šlachtovu zprávu dokazující údajné propojení špiček policie s organizovaným zločinem. Po Ištvanovi před poslance předstoupil bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který vypovídal celkem pět hodin. Podrobnosti ze slyšení neuvedl.

|Radek Šamša, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Sněmovní vyšetřovací komise znovu vyslechne Šlachtu, přijdou i Ištvan a Komárek

Vyšetřovací komise k reorganizaci části policie ve čtvrtek vyslechne bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Kromě něj přijdou i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a někdejší vysoký důstojník ÚOOZ Jiří Komárek. Dnes už bývalí policisté tvrdí, že mají důkazy o propojení špiček policie s organizovaným zločinem.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Francouzská vyšetřovací komise doporučila kvůli terorismu reformovat tajné služby

Francie by podle parlamentní vyšetřovací komise měla reorganizovat své tajné služby. Komise to napsala ve své zvláštní zprávě o bezpečnostních selháních před pařížskými teroristickými útoky, při kterých loni v lednu a v listopadu zemřelo celkem 147 lidí. Dokument doporučuje spojení všech zpravodajských služeb do jednoho velkého úřadu. Měla by se tak zefektivnit spolupráce agentů.