Atomové zbraně se v Jongbjonu nevyrábějí

Jihokorejští představitelé zmírňují obavy kvůli informacím, že Severní Korea má tajné nukleární zařízení. Detektory na hranici mezi Severní a Jižní Koreou zjistily přítomnost plynu kryptonu 85, který vyzařuje při zpracovávání plutonia. Podle expertů ale tento plyn nepochází z Jongbjonu, dosud jediné jaderné elektrárny podezřívané z výroby atomových zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjonu | Foto: ISIS

"Jaderné nebezpečí se zmírnilo", prohlásil jihokorejský prezident Roh Mu- hjon po setkání s britským premiérem Tonym Blairem v Soulu. Podle Roh Mu- hjona byla situace před 6 měsící horší než nyní. Soul ale oficiálně nevyvrátil podezření, že Severní Korea vyrábí nukleární zbraně ve svém druhém, tajném zařízení, které se podle expertů může nacházet v podzemí v horách. Analysté jeho existenci připouštějí, za možné to považuje i jihokorejský odborník na kontrolu zbrojení Cheon Seong-whun. Podle expertů by se tak v případě, že se tyto informace potvrdí, velmi zkomplikovaly možnosti nejen na diplomatické urovnání, ale i na případný vojenský zásah proti Severní Koreji. Pozorovatelé proto nesouhlasí s tvrzením jihokorejského prezidenta, že je situace klidnější. O růstu napětí totiž podle nich svědčí nejen zjištěné údaje o dalším nukleárním zařízení, ale i přestřelka mezi vojáky obou zemí v demilitarizované zóně minulý týden.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme