Australští vojáci kontrolují norskou loď s uprchlíky

Nad osudem více než 400 uprchlíků na lodi Tampa stále visí otazník. Norská nákladní loď vplula bez povolení do australských výsostných vod u Vánočního ostrova. Na palubu poté vstoupily australské zvláštní jednotky a převzaly nad ní kontrolu. Jak uvedl australský premiér John Howard, vojáci nařídili posádce lodi Tampa, aby zamířila zpět na volné moře, protože porušila mezinárodní právo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě v noci svému australskému kolegovi volal norský premiér. Jak informuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Oslo Emíra Holmeyová, jejich názory se liší. Podle australských lékařů nejsou utečenci v ohrožení života. Poté co se plavidlo přiblížilo k australské pevnině, byli k němu totiž kromě vojáků vysláni i lékaři. Tampa se ocitla v mezinárodní diplomatické slepé uličce poté, co v neděli v Indickém oceánu zachránila běžence z potápějící se indonéské lodě. Austrálie, Indonésie i Norsko ale odmítly převzít za převážně afghánské běžence odpovědnost.

Norský ministr zahraničí Thorbjoern Jagland oznámil, že se Oslo obrátí na Mezinárodní námořní organizaci při OSN, na Úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky a na Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby je zpravilo o situaci. Norsko podle něho považuje zákaz australské vlády, aby loď Tampa zakotvila u Vánočního ostrova, za porušení mezinárodního práva, které zaručuje vpuštění jakéhokoli plavidla do nejbližšího přístavu v případě krajní nouze.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme