Během olympiády v Pekingu se rodily těžší děti, ukázala vědecká studie
Olympijské hry v Pekingu, pořádané před sedmi lety, pomohly přivést na svět těžší děti. Ukazuje to studie vědců z americké univerzity v Rochestru, která sledovala vliv životního prostředí na zdraví novorozenců. Čínské úřady kvůli olympiádě drasticky snížily počet aut v ulicích, omezily provoz továren ve městě i okolí a spustily tři nové linky metra.
Uvítací píseň olympijských her v Pekingu začínala slovy o čerstvém vzduchu a úřady skutečně udělaly maximum pro zlepšení katastrofální situace v metropoli zamořené zplodinami z aut i továren.
Přestože zahraniční návštěvníci i olympionici si na čistotu vzduchu stěžovali, podmínky v Pekingu byly během olympiády výrazně lepší než před ní i po ní.
„Už dřív jsme v Pekingu zkoumali, jak znečištěné ovzduší dopadá na zdraví jeho obyvatel. A díky olympiádě jsme mohli zjistit, jestli to funguje i naopak a lepší vzduch ovlivní i zdraví těch nejmenších,“ vysvětlil anglické verzi stanice al-Džazíra jeden z autorů studie, David Rich z univerzity z Rochesteru.
Richův tým sledoval přes 83 tisíc těhotných a zjistil, že ženy, které byly během necelých 50 dní olympiády v konečné fázi těhotenství, porodily v průměru o 23 gramů těžší děti než ty, které rodily ve srovnatelném období o rok dřív nebo o rok později.
David Rich proto doufá, že jde o další přesvědčivý důkaz o vlivu znečištěného prostředí na lidské zdraví. A to i u těch, kteří se na svět teprve chystají.