Berlín a Paříž slaví 50 let spolupráce, podle státníků ji chtějí dál prohlubovat

Berlín dnes zdobí francouzská trikolóra, slaví se tam 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy. Podpisy Charlese de Gaulla a Konrada Adenauera v roce 1963 pod tuto dohodu se braly jako důležitý krok k usmíření. Po padesáti letech jsou Německo a Francie hlavními motory evropské spolupráce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová přivítala Francoise Hollanda v Bundestagu

Angela Merkelová přivítala Francoise Hollanda v Bundestagu | Zdroj: Reuters

Součástí oslav 50. výročí Elysejské smlouvy bylo i setkání francouzského prezidenta Francoise Hollanda s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ve společném vystoupení ujistili, že Německo a Francie chtějí dál posilovat vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se chystají například představit společné návrhy na prohloubení hospodářské a měnové unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dnes vnímají Němci Francouze a naopak, přiblížili zpravodajové Klára Stejskalová a Jan Šmíd

Socialistický francouzský prezident také popřel, že by si s křesťanskodemokratickou kancléřkou nerozuměl. Poznamenal, že pokud to mezi někdy mezi Berlínem a Paříží skřípe, všichni to rozebírají a mají obavy, a pokud si jsou výjimečně blízcí, ostatním se to také nelíbí.

Německá média si všímají, že oba státníci už si začali tykat, takže i když mezi nimi není takový vztah jako třeba mezi dvojicí Kohl - Mitterand, oba si jsou vědomi, že Evropa jejich spolupráci dnes potřebuje.

Elysejská smlouva platí 50 let. Vztah Německa a Francie je pro EU klíčový

Číst článek

Německý a francouzský rozhlas udělaly velký společný průzkum, který ukázal, že přetrvávají klišé o Němcích jako rezervovaných, disciplinovaných a pořádkumilovných lidech. Francouzi jsou naopak v očích sousedů kreativní, umí si užívat života, ale mají laxnější přístup k práci.

„Francie je úžasná země, ta příroda a vůbec. Vyrostla jsem v Berlíně v době, kdy byl obehnaný zdí. Ve Francii jsem se vždy cítila svobodná,“ přitahuje na Francii přibližně čtyřicetiletou Berlíňanku.

Projekce osvětlující Neue Kirche na počest 50. výročí Elysejské smlouvy. | Foto: Reuters

Originální zkušenost přidává muž, který má Francouzku za manželku, žijí spolu v Berlíně, ale prázdniny tráví na francouzském venkově:

„Ve Francii je zvíře prostě zvíře. Tam žena pochválí svého koně, ale nikdy ho neoslovuje jako tady v Německu moje zlatíčko, můj drahoušku a podobně.“

Francouzi vidí Němce podobně překvapivě. Mladí považují za nejzajímavější a nejzábavnější město Evropy právě německou metropoli Berlín. Když se ale zeptáte starších lidí třeba v Alsasku, obrázek nebude ještě pořád úplně lichotivý.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme