Berlín a Paříž slaví 50 let spolupráce, podle státníků ji chtějí dál prohlubovat

Berlín dnes zdobí francouzská trikolóra, slaví se tam 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy. Podpisy Charlese de Gaulla a Konrada Adenauera v roce 1963 pod tuto dohodu se braly jako důležitý krok k usmíření. Po padesáti letech jsou Německo a Francie hlavními motory evropské spolupráce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová přivítala Francoise Hollanda v Bundestagu | Foto: Reuters

Součástí oslav 50. výročí Elysejské smlouvy bylo i setkání francouzského prezidenta Francoise Hollanda s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ve společném vystoupení ujistili, že Německo a Francie chtějí dál posilovat vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se chystají například představit společné návrhy na prohloubení hospodářské a měnové unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dnes vnímají Němci Francouze a naopak, přiblížili zpravodajové Klára Stejskalová a Jan Šmíd

Socialistický francouzský prezident také popřel, že by si s křesťanskodemokratickou kancléřkou nerozuměl. Poznamenal, že pokud to mezi někdy mezi Berlínem a Paříží skřípe, všichni to rozebírají a mají obavy, a pokud si jsou výjimečně blízcí, ostatním se to také nelíbí.

Německá média si všímají, že oba státníci už si začali tykat, takže i když mezi nimi není takový vztah jako třeba mezi dvojicí Kohl - Mitterand, oba si jsou vědomi, že Evropa jejich spolupráci dnes potřebuje.

Elysejská smlouva platí 50 let. Vztah Německa a Francie je pro EU klíčový

Číst článek

Německý a francouzský rozhlas udělaly velký společný průzkum, který ukázal, že přetrvávají klišé o Němcích jako rezervovaných, disciplinovaných a pořádkumilovných lidech. Francouzi jsou naopak v očích sousedů kreativní, umí si užívat života, ale mají laxnější přístup k práci.

„Francie je úžasná země, ta příroda a vůbec. Vyrostla jsem v Berlíně v době, kdy byl obehnaný zdí. Ve Francii jsem se vždy cítila svobodná,“ přitahuje na Francii přibližně čtyřicetiletou Berlíňanku.

Projekce osvětlující Neue Kirche na počest 50. výročí Elysejské smlouvy. | Foto: Reuters

Originální zkušenost přidává muž, který má Francouzku za manželku, žijí spolu v Berlíně, ale prázdniny tráví na francouzském venkově:

„Ve Francii je zvíře prostě zvíře. Tam žena pochválí svého koně, ale nikdy ho neoslovuje jako tady v Německu moje zlatíčko, můj drahoušku a podobně.“

Francouzi vidí Němce podobně překvapivě. Mladí považují za nejzajímavější a nejzábavnější město Evropy právě německou metropoli Berlín. Když se ale zeptáte starších lidí třeba v Alsasku, obrázek nebude ještě pořád úplně lichotivý.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme