Blíží se zrušení víz do USA

Už od podzimu bychom mohli cestovat do Spojených států amerických bez víz. Tuto historickou změnu pro české občany umožní memorandum o porozumění, které ve Washingtonu podepsali ministr vnitra Ivan Langer a jeho americký protějšek Michael Chertoff. Memorandum je obecným rámcem, který vymezuje, za jakých podmínek zanikne stávající vízový režim a začne nový. Konkrétně to znamená, že zhruba v září začne platit systém elektronické autorizace, kdy každý, kdo bude chtít cestovat do Spojených států, vyplní na internetu dotazník a americké úřady posoudí, jestli zájemce do země vpustí nebo nikoli. Překážkou může být například zápis v trestním rejstříku. Je také tétměř jisté, že bez víza budou moci do USA jen ti naši občané, kteří mají strojově čitelný pas. Cesty za oceán se ale pro nás určitě zjednoduší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká vlajka

americká vlajka | Foto: Alexandr Pícha

Podle premiéra Mirka Topolánka je to historický okamžik, na který čekaly celé generace Čechů. Topolánek, který je také v USA, o dokumentu tvrdí, že Evropská unie je spokojená s jeho textem. Zástupci Evropské komise a Slovinska jako předsedající země ale podotýkají, že dokument teprve zkoumají. Staří členové Evropské unie totiž nesouhlasí s postupem naší republiky, která o zrušení víz jedná samostatně. Obávají se, že to přinese zpřísnění současných podmínek jejich bezvízového styku s USA. Mají je totiž jsou měkčí než ty nové, vyjednané Českem.

Výtky některých členských států unie, že o zrušení víz jednáme samostatně, odmítl ministr vnitra Ivan Langer, který Mirka Topolánka doprovází. Nejprve položil řečnickou otázku: "Kde byla solidarita v Evropské unii pro nás v několika uplynulých letech?" A pak vysvětlil: "Text memoranda je právně nezávazný dokument, je to silné politické prohlášení, co ještě chceme ještě udělat a v žádném případě toto není politika, která by měla znamenat jakési porušení závazků vůči ostatním členským zemím Evropské unie, nicméně platí, že bereme osud do vlastních rukou, jdeme vlastní cestou a současně také díky té intenzitě jednání otvíráme prostor pro ostatní."

Jedná se také o radaru

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

Při návštěvě českého premiéra ve Spojených státech zřejmě také podstatně pokročí jednání o umístění americkém protiraketovém radaru na českém území. Podle Mirka Topolánka jsou dohody v takové fázi, že už do konce tohoto týdne (tedy do konce jeho návštěvy v Americe) mohou rozhovory o umístění radaru na našem území skončit. Pak premiér očekává, že návrhy smluv s USA o možném umístění protiraketového radaru na českém území mohou být podepsané začátkem dubna, možná přesně na summitu NATO v Bukurešti. Česká opozice ale stále upozorňuje na sporné body česko-americké dohody. Navíc by mnozí opoziční politici chtěli, aby o umístění radaru rozhodovali v referendu všichni občané Česka.

Jaromír Marek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme