Bombový útok ve Volgogradu údajně spáchala 'černá vdova' z Dagestánu

Nálož na nádraží v jihoruském Volgogradu údajně odpálila takzvaná černá vdova. Útočnici, která má na svědomí smrt nejméně 16 lidí, vyšetřovatelé předběžně identifikovali jako 26letou Oksanu Aslanovovou z Dagestánu. Na místě činu nalezli její hlavu. Verzí, kdo za útok může, je však víc. Podle policejního zdroje agentury Interfax má atentát na svědomí muž „slovanského vzhledu“, který měl výbušninu v batohu. Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oksana Aslanovová, kterou vyšetřovatelé podezřívají ze sebevražedného útoku na volgogradském nádraží | Foto: rt.com

Kromě 16 mrtvých výbuch také tři desítky lidí zranil. Podle šéfa vyšetřovatelů Vladimira Markina mezi nimi bylo i jedno dítě.

„Podle informací, které máme, čin provedla žena, sebevražedná útočnice. Poté, co se přiblížila k bezpečnostnímu rámu a zahlédla policistu, zpanikařila, a bombu naplněnou drobnými předměty odpálila,“ popsal dnes odpoledne Markin.

K útoku došlo tři čtvrtě hodiny po poledni místního času. Objevil se silný záblesk následovaný oblaky dýmu a u vstupu do budovy se ozvala mohutná exploze, která svou silou odpovídala výbuchu deseti kilogramů TNT.

Na nádraží v ruském Volgogradu se odpálila sebevražedná atentátnice, zemřelo nejméně 16 lidí

Číst článek

Podle informací z dnešního odpoledne se jednalo o akci sebevražedné útočnice. Ta měla možná původně namířeno ještě dál, ale nedostala se za bezpečnostní rámy umístěné hned u vchodu do budovy. Hlídači si všimli podezřelé ženy, kterou chtěli vzít stranou, v tu chvíli však odpálila nálož. O život přišel jeden z mužů hlídajících u rámu a další tři byli zraněni.

Trhavina tak zasáhla místo, kde je právě kvůli bezpečnostním rámům hodně lidí na malém prostoru. Nedostala se však do haly, kde v tu dobu čekala spousta lidí na tři zpožděné vlaky. Obětí by pak bylo mnohem více.

Večer se však objevila i další verze události. Podle policejního zdroje agentury Interfax má atentát na svědomí muž „slovanského vzhledu“, který měl mít výbušninu v batohu. Nikdo však informaci oficiálně nepotvrdil.

K útoku se doposud nikdo nepřihlásil. Ministerstvo vnitra zvýšilo bezpečnostní opatření na nádražích a letištích po celém Rusku.


Rodiny obětí exploze dostanou částku odpovídající 600 tisícům korun, peníze slibuje i město Volgograd bez ohledu na to, odkud lidé byli. K dispozici je i psychologická pomoc pro přímé účastníky tragédie i pozůstalé.

Reakci prezidenta Vladimira Putina zprostředkoval jeho mluvčí Dmitrij Peskov. „Prezident Putin soucítí se všemi oběťmi a jejich rodinami. Hlavním úkolem je teď poskytnout pomoc všem, kdo ji potřebují. Kromě toho prezident nařídil ministrům přijmout veškerá potřebná opatření ke zjištění okolností a příčin teroristického útoku ve Volgogradu, najít ty, kdo za ním stojí, a předat je spravedlnosti,“ uvedl Peskov.

Černé vdovy

Sebevražedným atentátnicím ze severního Kavkazu se v Rusku přezdívá černé vdovy. „Většina z nich jsou ženy zabitých velitelů, islámských rebelů z Čečenska, Ingušska nebo v poslední době nejčastěji právě z Dagestánu. Nemusí to být jen vdovy, ale i dcery zabitých mužů, i těmto se říká černé vdovy,“ vysvětluje novinářka Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O souvislostech útoku ve Volgogradu s olympiádou i černých vdovách ze severního Kavkazu mluvila novinářka Petra Procházková

Podle ní je možné, že útok souvisí s blížící se zimní olympiádou v Soči. Podobně to vidí i řada ruských expertů na terorismus či bývalých pracovníků tajných služeb, kteří o dnešním útoku mluvili v ruských médiích. Shodují se, že s blížící se olympiádou může růst i počet teroristických útoků.

„Extremistické skupiny ze severního Kavkazu se snaží demonstrovat, že mají tolik síly, že i přes ta bezpečnostní opatření jsou schopny ohrozit konání olympiády v Soči. Zadruhé je to i osobní souboj s Vladimirem Putinem, který si na olympiádě zakládá,“ říká novinářka.

V souvislosti s útokem se zmiňuje jméno Doku Umarova, který sám sebe pasoval do role vůdce severokavkazských rebelů, přestože je jedním z řady velitelů extremistických skupin. „Hlásí se prakticky ke všem teroristickým útokům za posledních deset let. Kolik z nich ale skutečně zorganizoval a zaplatil, to je otázka,“ upozorňuje Petra Procházková.

Jitka Malá, ČRo, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme