Británii se stále nedaří zastavit epidemii slintavky

Britští odborníci varovali, že nemoc slintavky a kulhavky se může na Britských ostrovech dále rozšířit. Podle nejnovějších údajů byl zatím výskyt této nemoci zjištěn už na 37 farmách a jatkách. Ve Skotsku je v karanténě také první klonovaná ovce na světě - Dolly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dalších pěti farmách v Británii byla zjištěna slintavka a kulhavka, počet potvrzených ohnisek této nemoci se tak zvýšil na 37. Celkem je nakaženo asi 37.000 kusů zvířat. Ve Skotsku jsou evidovány tři nakažené farmy a choroba byla zjištěna také v Severním Irsku. V Irské republice dnes policie zakázala přístup na farmu, kam byly převezeny ovce ze Severního Irska. Britská vláda mezitím zmírnila zákaz přepravy živých zvířat, aby pomohla těm farmářům, jejichž zvířata nejsou nakažena.

Ve Spojeném království už bylo utraceno na pětadvacet tisíc ovcí, skotu a prasat. Británie začíná pociťovat nedostatek masa a britská vláda proto rozhodla o uvolnění zákazu převozu jatečných zvířat. Nové uvolnění zákazu přesunu zvířat, který byl prodloužen do 16. března, má pomoci těžce zkoušeným farmářům postiženým důsledky slintavky a kulhavky. Záměrem je obnovovat zásoby masa na britském trhu, kde se začíná projevovat nedostatek masa. Farmářům se začnou vystavovat zvláštní licence nezávadnosti jejich zvířat s potvrzením, že pocházejí z oblastí mimo infekci. Licence mají umožnit rychlou přepravu zvířat z farem přímo na jatka a mají být vystavovány od začátku příštího týdne. Premiér Tony Blair řekl, že nový systém bude znamenat pro farmáře značnou úlevu.

Krizový scénář pro případ výskytu nemoci slintavky a kulhavky v České republice nebo v sousedních zemích vypracovala Komise pro kontrolu této nemoci. Její mluvčí Josef Duben Českému rozhlasu řekl, že by šlo například o omezení přesunu hospodářských zvířat, zákazy trhů, nebo výstav. Muselo by se také zajistit, aby vozila asančních podniků nezajížděla do objektů, vyžádat si například od mlékáren a sanitních jatek přepravní trasy vozových linek.

Mezi opatření patří například sběr potravinových odpadů z letišť a dálničních odpočívadel a jejich likvidace v asanačních podnicích. Počítá se také s dezinfekcí aut na jatkách a vozidel asanačních podniků. Pro krajní případ se uvažuje o nouzové vakcinaci a utrácení zvířat v ohnisku nákazy a popřípadě i v ochranném pásmu. Mluvčí státní veterinární správy Josef Duben upřesnil, že už od 22. února platí zákaz dovozu sudokopytníků a prasat z Velké Británie. Prevence se ale vztahuje i na turisty. také cestující z Velké Británie a Severního Irska se musí na hranicích a letištích. Tam musí projít desinfekčním koridorem.

Česká správa letišť musí zavést opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky z Velké Británie. Rozhodla o tom městská veterinární správa v Praze. Podle mluvčí České správy letišť Vlasty Palové budou například v celním prostoru mimo jiné instalovány rohože pro dezinfekci obuvi cestujících z Velké Británie a Severního Irska. Správa letišť dále musí nechat spalovat zbytky potravin ve spalovně v nemocnici na Bulovce. Musela ale dát vědět handlingovým a cateringovým společnostem.

I Francie pokračuje v tažení proti šíření kulhavky a slintavky na svém území. Kromě preventivních porážek desítek tisíc ovcí zavedla povinnou desinfekci vozidel příjíždějících z Británie Eurotunelem a na trajektech. Jak z Paříže hlásí náš spolupracovník Zděněk Müller, desinfekci obuvi musejí podstoupit také cestující na francouzských letištích.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme