Britský premiér přednese dlouho očekávaný projev k budoucnosti své země v EU

Jakým směrem se bude ubírat britská politika ve vztahu k Evropské unii, naznačí dnešní projev britského premiéra Davida Camerona. Ten s velkou pravděpodobností potvrdí odhodlání získat z Bruselu zpět část národních pravomocí a nechat si nové uspořádání potvrdit od voličů v referendu. Doma je Cameron pod velkým politickým tlakem, včetně své vlastní strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Všeobecně se předpokládá, že Cameron potvrdí záměr uspořádat referendum o vztahu ostrovní země se sedmadvacítkou. Názory se však různí v tom, kdy by se všelidové hlasování mělo konat a k čemu by se Britové měli konkrétně vyjadřovat.

Vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg v souvislosti s hlasováním varoval, že by Damoklův meč v podobě závazku unijního referenda poškodil britskou ekonomiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o chystaném projevu britského premiéra k budoucnosti své země v EU natočil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

„Skoro každé desáté pracovní místo v zemi souvisí s naším postavením jednoho z lídrů Evropské unie,“ řekl BBC Nick Clegg.

Také 25 poslanců Cameronovy Konzervativní strany v dopise apeluje na svého předsedu, že „odpoutání se od Evropy je v rozporu s britskými národními zájmy“.

Kritické hlasy znějí i z opozice. „Je mávání vlajkou s nápisem ‚odcházíme z Evropské unie‘ dobrou vyjednávací strategií získat zpátky z Bruselu část pravomocí? Myslím, že je to zoufalá taktika,“ kritizoval premiéra šéf opozičních labouristů Ed Miliband.

A ozvalo se i zahraničí. Finský premiér, a jinak spojenec Londýna, Jyrki Katainen prý nechápe, jaké pravomoci by Britové od Unie ještě chtěli získat nazpátek.

Spojenci Brity vyzývají, aby v Evropě nepřestali hrát zásadní roli. „Chci, aby Británie zůstala silným členem Evropské unie“, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Stejně to vidí i další ekonomicky liberální země, jako je Česko, Švédsko nebo Nizozemsko. Pro ně je Británie hlavním spojencem v boji za prohloubení evropského vnitřního trhu. Tyto státy se bojí, že snaha Londýna vyjednat pro sebe lepší podmínky členství může nakonec vést k britskému odchodu z Unie.

Jiří Hošek, Ondřej Houska, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme