Britský premiér přednese dlouho očekávaný projev k budoucnosti své země v EU

Jakým směrem se bude ubírat britská politika ve vztahu k Evropské unii, naznačí dnešní projev britského premiéra Davida Camerona. Ten s velkou pravděpodobností potvrdí odhodlání získat z Bruselu zpět část národních pravomocí a nechat si nové uspořádání potvrdit od voličů v referendu. Doma je Cameron pod velkým politickým tlakem, včetně své vlastní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Foto: Reuters

Všeobecně se předpokládá, že Cameron potvrdí záměr uspořádat referendum o vztahu ostrovní země se sedmadvacítkou. Názory se však různí v tom, kdy by se všelidové hlasování mělo konat a k čemu by se Britové měli konkrétně vyjadřovat.

Vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg v souvislosti s hlasováním varoval, že by Damoklův meč v podobě závazku unijního referenda poškodil britskou ekonomiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o chystaném projevu britského premiéra k budoucnosti své země v EU natočil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek.

„Skoro každé desáté pracovní místo v zemi souvisí s naším postavením jednoho z lídrů Evropské unie,“ řekl BBC Nick Clegg.

Také 25 poslanců Cameronovy Konzervativní strany v dopise apeluje na svého předsedu, že „odpoutání se od Evropy je v rozporu s britskými národními zájmy“.

Kritické hlasy znějí i z opozice. „Je mávání vlajkou s nápisem ‚odcházíme z Evropské unie‘ dobrou vyjednávací strategií získat zpátky z Bruselu část pravomocí? Myslím, že je to zoufalá taktika,“ kritizoval premiéra šéf opozičních labouristů Ed Miliband.

A ozvalo se i zahraničí. Finský premiér, a jinak spojenec Londýna, Jyrki Katainen prý nechápe, jaké pravomoci by Britové od Unie ještě chtěli získat nazpátek.

Spojenci Brity vyzývají, aby v Evropě nepřestali hrát zásadní roli. „Chci, aby Británie zůstala silným členem Evropské unie“, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Stejně to vidí i další ekonomicky liberální země, jako je Česko, Švédsko nebo Nizozemsko. Pro ně je Británie hlavním spojencem v boji za prohloubení evropského vnitřního trhu. Tyto státy se bojí, že snaha Londýna vyjednat pro sebe lepší podmínky členství může nakonec vést k britskému odchodu z Unie.

Jiří Hošek, Ondřej Houska, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme