Brusel zažaloval Česko kvůli pomazánkovému máslu

Obliba pomazánkového másla dohnala Česko před Soudní dvůr Evropské unie. Evropská komise Českou republiku zažalovala, protože se ani po předchozí výzvě nepřestalo ‚pomazánkové máslo‘ vydávat za výrobek, kterým ve skutečnosti není. O tom, že se tento produkt nesmí podle unijních předpisů označovat jako máslo přitom Česko vědělo několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

máslo | Foto: Jan Rosenauer

Řízení před Soudním dvorem v Lucemburku, odsouzení a zaplacení nákladů, možná i pokuty. To čeká Česko i když se pozdě, ale přece, rozhodne přikázat výrobcům změnit název ‚pomazánkové máslo‘ třeba na ‚pomazánkový tuk‘ nebo ‚pomazánkový margarín‘.

Už loni v říjnu totiž poslala Evropská komise do Prahy upozornění, že to, co se u nás označuje jako ‚pomazánkové máslo‘ nemá vlastnosti másla a nemůže se proto tak jmenovat. Klame totiž zákazníka a vytváří výrobku neoprávněnou výhodu na trhu.

Česko sice žádalo o výjimku, ale neúspěšně. ‚Máslo‘ se může podle unijních předpisů jmenovat pouze produkt s minimálně osmdesátiprocentním obsahem mléčného tuku. Pomazánkové máslo jej ale obsahuje jen 31 procent. Českou liknavost a hrdost teď proto bude posuzovat unijní Soudní dvůr.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme