Bush poděkoval Slovensku za podporu ve válce v Iráku

Americký prezident George Bush včera při setkání ve Washingtonu poděkoval slovenskému prezidentovi Rudolfu Schusterovi za to, že Slovensko podpořilo USA ve válce proti Iráku navzdory tlaku některých evropských zemí. Schuster to řekl po schůzce s Bushem novinářům. Slovenský prezident vyjádřil naději, že se podaří překonat rozdělení, které způsobila v NATO a v Evropě irácká krize, a obě strany budou opět jednotné a silné a Evropa bude dobrým a spolehlivým partnerem Spojených států. Bush informoval Schustera o variantách poválečného uspořádání Iráku včetně politického a o potřebné humanitární pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush při projevu | Foto: Česká televize

Podle Bushe se může Irák stát hospodářsky kvetoucí zemí, uvedl Füle. Slovenský ministr hospodářství Robert Nemcics, který byl jednání přítomen, řekl, že slovenské firmy se zajímají o podíl při obnově iráckých infrastruktur. Na otázku jednoho z amerických novinářů, zda Slovensko, které má pozvánku ke vstupu do NATO, je připraveno na rozmístění aliančních jednotek na svém území, Schuster odpověděl kladně. Kromě Bushe se na americké straně schůzky se Schusterem zúčastnil ministr zahraničí Colin Powell a prezidentova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme