Bush připustil problémy v Iráku, pomoci mají civilisté
Americký prezident George Bush připustil problémy v poválečné fázi v Iráku. Zdůraznil, že nestačí mít pouze vojáky, které lze rozmístit kdekoli na světě, ale potřeba jsou i civilní zaměstnanci americké administrativy. Bush chce proto založit speciální kontingent složený z civilistů, kteří by ve světě pomáhali s budováním demokracie.
"Jedním z poučení z Iráku je, že vojáky lze rychle rozmístit kdekoli na světě, ale neplatí to o civilních zaměstnancích americké administrativy," řekl Bush v projevu ve washingtonské organizaci International Republican Institute.
Navrhl proto vyčlenit 100 milionů dolarů na vytvoření sboru civilistů, kteří by mohli být rychle vysláni, aby pomohli v krizích vyvolaných válkou nebo revolucí. Dalších 24 milionů požaduje pro diplomaty a úředníky, kteří by pomáhali přímo v Iráku.
Bushova vláda byla kritizována za to, že dostatečně nepřipravila plány na okupaci Iráku po svržení režimu Saddáma Husajna na jaře 2003. Iráčtí povstalci v posledních týdnech opět vystupňovali násilí a od vytvoření nové vlády koncem dubna přišlo o život přes 400 lidí.
Bush připustil, že získávání lidí pro americkou prozatímní koaliční správu, která řídila zemi před loňským nástupem prozatímní irácké vlády, bylo "dlouhým a obtížným" procesem.
Při nástupu do Bílého domu Bush kritizoval koncept "budování států" v jiných zemích. Ve středu však oznámil i probíhající změny v americké armádě, jež by vojáky připravily na takové úlohy v Iráku a Afghánistánu, jako je "pomoc těmto zemím vytvářet z trosek útlaku občanskou společnost".